Hackerlar: Siyah şapka, Gri şapka, Beyaz şapka ne demek?

Hackerlar her zaman kötü değillerdir, veya her zaman amaçları zarar vermek değildir. Hackerları tanımlarkan pek çok kez "Siyah Şapka (Black Hat)", "Gri Şapka (Gray Hat)","Beyaz Şapka (White Hat)" gibi sıfatlar ile anılırlar.

Peki "Siyah Şapka (Black Hat)", "Gri Şapka (Gray Hat)","Beyaz Şapka (White Hat)" gibi sıfatların anlamı nedir?

Hangi hackerlar Siyah şapka, hangi hackerler Beyaz Şapka, hangileri Gri Şapka olarak anılırlar?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Siyah Şapka Hackerlar
    Web sitelerine zarar veren, kredi kartı gibi bilgileri çalan güvenlik ihlalleri yapan, botnet ve DDOS saldırıları yapan amaçları tamamen zarar vermek olan hackerlara verilen genel addır.

    Beyaz Şapka Hackerlar
    Siyah şapkaların tam tersi işler yapan hackerlardır.Sistemleri tarar, güvenlik açıklarını bulur ve ilgili kişilere
    raporlarlar. Pek çok Beyaz şapka bir şirket için çalışır. Şirket veya müşteri ürünlerini güvenlik taramalarından geçirirler. Bilgilerini zarar vermek için değil, zarar verilebilir açıklara sahip sistemlerin güvenlik açıklarını kapatmak için kullanırlar. Bu tür hackerler sistemler izinsiz giriş yapmazlar.

    Gri Şapkalı Hackerlar
    Siyah şapkaların aksine, Gri şapka hackerlar izinsiz girdikleri sisteme zarar vermezler, sisteme giriş yaptıktan sonra sistemdeki güvenlik açıklarını giderirler. Gri şapkaları, Beyazlardan ayıran en büyük fark sistemlere izinsiz giriş yapmalarıdır. Fakat sistemdeki bilgileri kendi amaçları için kullanmazlar ve mümkünse sistemi yamarlar.

    murat murat (12492)