Hangi programlama dili daha iyi ?

Ben mekatronik okuyorum ve c/c++ öğreniyorum donanım gördüğüm için , aynı zamanda ileri düzey seviyelerine gelmek istiyorum ... C# ise bana daha cazip geliyor :) android ve uygulama geliştirme aklımı başımdan alıyor ve sorum şu ... Hangi dili en kısa ve hızlı bir şekilde üst seviyelere çıkmak daha iyi olur ?

yavuz24 yavuz24 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Hangi programlama dili daha iyi?  bu soruyu yıllarca duyacak ve pek çok yerde karşınıza çıkacaktır.

    Pek çok kişi de bu soruya kullandığı dil hangisi ise onu överek cevap verecektir ve  üzülerek belirteyim ki siz bu sorunun cevabını asla bulamayacaksınız.

    Hangi programlama dili daha iyi?  Neredeyse her programlama dilinin iyi olduğu alanlar vardır.

    C#, Ruby, C++ , Java, Pyhton ve diğerleri. Bunların hepsi çok iyi dillerdir ki o sebepten binlerce geliştirici bu dilleri kullanıyor.

    Ben her zaman sizin gibi arkadaşlara şunu tavsiye ediyorum:  En iyi dil hangisi peşinde koşmak yerine, iyi bir geliştirici nasıl olurum buna gayret edin.

    Her şeyin modası olduğu gibi dillerin de modası var. Zaman zaman bazı diller popüler olur. Onlarca programlama dili var.

    Bir dili iyi derecede öğrenirseniz, programlamanın temellerini, algoritma kurma mantığını iyi öğrenirseniz farklı dillere adaptasyonunuz oldukça kolay olur.

    Size tavsiyem hangi dilde rahatsanız o dili öğrenin.  Öğrenmek istediğiniz dillerinbir listesini çıkartın.  Bunlara bir zaman planması ile çalışın, örneğin 15 gün gibi. Hangi dili anlamanız, yazımı size kolay geliyorsa o dile eğilin ve öğrenin.

    C# çok iyi bir dildir. Söz dizimi olarak C++ ve Java'ya benzer bu sebepten gün gelir bu dillerden birine geçmek isterseniz sorun yaşamazsanız.

    Fakat amacınız Android için uygulama geliştirmekse Java android platformu için en ideal dildir. Siz ben C# öğreneyim ve android için uygulama yazayım derseniz bunun içinde çözüm var: Xamarin

    Xamarin ile C# ile Android için uygulama yazabilirsiniz.

    Programlamaya yeni başlayan arkadaşların ilk aklına gelen soru Hangi programlama dili daha iyi? sorusudur. Doğal olarak her geliştirici en mükemmel dil ile yazmak ister.

    Fakat tek bir mükemmel dil yoktur. Olsa herkes onu kullanırdı :)

    Yukarıda yazdığım her dil kendi içinde pek çok güzel özellipe sahiptir. Bu sebepten pek çok dil ve bu dilleri kullanan geliştiriciler var.

    Uygulamaları iyi yapan geliştirilen dil değil geliştiricinin yeteneğidir. Yani siz C# ile mükemmel bir uygulama da geliştirebilirsiniz, çok kötü bir uygulama da geliştirebilirsiniz.

    İyi bir geliştirici olmak için de bol bol okulmalı ve bol bol kod yazmalı, örnekleri incelemelisiniz.

    Bir programlama dilini öğrenmek için gerekli süre kişiye göre değişir. Vb.Net size anlaşılır gelirken C# anlaması zor olabilir.  Öğrenmek istediğiniz dilleri biraz araştırın ve bir süre temel düzelde öğrenmeye çalışın. Sonra zaten sizin için uygun dile karar vereceksiniz.

    Ha "Şu dil daha iyi" diyen kişilerden de uzak durun. Dil bağımlılığı ve körü körüne bir dili öven kişiler gelişime ve değişime kapalı kişilerdir.  Gelişim ve değişim programlama dillerinin merkezindedir.

    Son söz. İyi bir geliştirici olun. Bir değişkene isim vermek için gerekirse 30dk düşünün.  Bir projenin büyük bölümü düşünerek geçirin.

    Programcılık problem çözmektir.

    alattin alattin (16984)
    9 yıl önce cevaplandı

      Alattin abi öyle güzel anlattın ki benim bile programcı yazılımcı olasım geldi valla :)

      mujdatsayar mujdatsayar (57)