Hangi SSD'yi almalıyım? TBW değeri ne demek? SSD'nin ömrünü ne belirler?

Hangi SSD'yi almalıyım?

TBW değeri ne demek?

SSD'nin ömrünü ne belirler?

S.M.A.R.T nedir?

Firmware güncellemesi nedir?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Hangi SSD'yi almalıyım?

    1-) Patriot Burst

    Özellikleri:

    • 120/240/480/960 GB modelleri bulunmakta.
    • Hemen hemen tüm SSD'ler aynı okuma ve yazma hızına sahip. ( Klasik Sata 3 )
    • 120 GB modelinin 75 TBW, 240 GB modelinin 180 TBW, 480 GB modelinin 425 TBW, 960 GB modelinin 835 TBW değeri var.
    • 3 Yıl Garanti ya da xxx TBW.
    • SMART Zip.
    • TRIM desteği.
    • Toolbox mevcut.

    2-) Gigabyte SSD

    Özellikleri:

    • 120/240/256/480/1000 GB modelleri bulunmakta.
    • Modelden modele hız farkı var 120 GB modelde 500 MB/s'a kadar ( Okuma ) 380 MB/s'a kadar ( Yazma ) hızı var iken, 1 TB modelinde 550/500 MB/s okuma ve yazma hızı var. Net bilgi için kendi sitesine gidip SSD'nin özelliklerine bakmalısınız.
    • 120 GB modelinde 75 TBW, 240 GB modelinde 100 TBW, 256 GB modelinde 100 TBW, 480 GB modelinde 200 TBW, 1 TB modelinde 600 TBW değeri var.
    • Garanti 3 yıl veya xxx TBW, hangisi önce gelirse. Yani 75 TBW'i doldurursanız garantisinide doldurmuş oluyorsunuz, normal bir bilgisayar kullanıcısının 75 TBW değere sahip bir SSD'yi 3 yıl ve üzeri kullanabilir belki daha fazla.
    • 1 TB modelinde 3D NAND Flaş bulunurken diğer modellerinded ise sadece NAND Flaş bulunmakta.

    3-) Samsung 860 Evo

    Özellikleri:

    • 250/500/1TB/2TB/4TB modelleri bulunmakta.
    • Nand tipi Samsung V-NAND 3 bit MLC.
    • 250 ve 500 GB modellerinde 512 MB önbellek, 1 TB modelde 1 GB önbellek, 2 TB modelde 2 GB önbellek, 4 TB modelde 4 GB önbellek bulunmakta.
    • TRIM desteği var.
    • SMART desteği var.
    • 250 GB modelde 150 TBW, 500 GB modelde 300 TBW, 1 TB modelde 600 TBW, 2 TB modelde 1,200 TBW, 4 TB modelde 2,400 TBW.
    • 5 Yıl garanti ya da xxx TBW.
    • Samsung Magician yazılımı mevcut.

    4-) Apacer Panther SSD

    Özellikleri:

    • 120/240/480/960 GB modelleri bulunmakta.
    • 550 MB/s'e kadar okuma hızı, 520 MB/s'e kadar yazma hızı mevcut.
    • 3D Nand Flaş bulunmakta.
    • 120 GB modelinde 70 TBW, 240 GB modelinde 120 TBW, 480 GB modelinde 280 TBW, 960 GB modelinde 560 TBW değeri bulunmakta.
    • Apacer SSD Utility ( yazılım ) bulunmakta.
    • TRIM destekli.
    • S.M.A.R.T destekli.

    5-) Samsung 860 QVO

    Özellikleri:

    • 1/2/4 TB modelleri bulunmakta.
    • Klasik Sata 3 hızlarına sahip ( 550/520 MB/s )
    • 1 TB modelinde 1 GB önbellek, 2 TB modelinde 2 GB, 4 TB modelinde 4 GB ön bellek bulunmakta.
    • 1 TB modelinde 360 TBW, 2 TB modelinde 720 TBW, 4 TB modelinde 1,440 TBW değeri bulunmakta.
    • Samsung V-NAND 4bit MLC.
    • 3 Yıl garanti ya da xxx TBW.
    • TRIM destekli.
    • S.M.A.R.T destekli.
    • Samsung Magiciana yazılımı mevcut.

    6-) Kingston A400 SSD

    Özellikleri:

    • 120/240/480/960/1920 GB modelleri bulunmakta.
    • 120 GB modelinde 320, 240 GB modelinde 350, ve geri kalan modellerinde 450 MB/s'e kadar yazma hızı bulunmaktadır. Tüm A400 SSD'ler de 500 MB/s'e kadar okuma hızı bulunmakta.
    • 120 GB modelinde 40 TBW, 240 GB modelinde 80 TBW, 480 GB modelinde 160 TBW, 960 GB modelinde 300 TBW, 1,92 TB modelinde 600 TBW değeri bulunmakta.
    • Kingston SSD Manager yazılımı mevcut.
    • S.M.A.R.T ve TRIM belirtilmemiş.
    • 3D NAND mevcut.

    7-) WD Blue SSD

    Özellikleri:

    • 250/500/1000/2000/4000 GB modelleri bulunmakta.
    • 250 GB modelinde 100 TBW, 500 GB modelinde 200 TBW, 1 TB modelinde 400 TBW, 2 TB modelinde 500 TBW, 4 TB modelinde 600 TBW değeri bulunmakta.
    • S.M.A.R.T ve TRIM olup olmadığını bilmiyorum, araştırdım ancak net bir veri elime geçmedi yoksa bile WD Blue gayet iyi bir SSD.
    • 3D NAND.
    • 5 yıl garanti.

    Bu kadar az diski  listeye almak reklam gibi değil mi? Hayır reklam değil, dünya piyasasında çok sayıda SSD markası var ve bunların bir kısmını ülkemizde görebiliyoruz, gördüklerimizin bir kısmında da sorunlar olduğunu görüyoruz. ( Örneğin Adatanın SU630-650 disklerindeki problem, James Donkey'de ki uyum sorunları gibi ) Burada alınabilecek Sata SSD'leri belirttim, bu listeye JD'yi koysam vicdanım rahat olmazdı.

    TBW değeri ne demek?

    TeraByte Written demek. Türkçeyi yazılan Terabyte. SSD, HDD gibi veri silip yazamaz belirli ömürleri vardır. Örneğin Mekanik disklerin belirli bir ömrü yok istediğiniz gibi uzun yıllar boyunca veri yazıp kullanabilirsiniz ancak disk herhangi bir fiziksel ya da manyetik hasar aldıysa diskin belirli sektörlerinde hasar meydana gelir bu sektör'e Bad sector yani ölü sektör ya da bozuk sektör denilebilir. Eğer bir HDD'de bad sector varsa o diskte veri kaybı yaşamak muhtemeldir. Ancak bad sector SSD'ler de olmaz çünkü SSD'ler fiziksel değildir ve dönen mekanik parçalar yoktur. SSD'lerin garantilerini çoğu üretici 3 yıl ya da xxx TBW şeklinde verir, bu demek oluyor ki 3 yıl garantiniz var ancak TBW değerini bitirirseniz garantinizde ölür. Ortalama 120 GB bir SSD'in TBW değeri 40 - 120 TBW arasında, üreticiden üreticiye değişir. Normal bir kullanıcı için 40 - 120 TBW gayet yeterli bir değer. Ufak bir hesaplama yapalım, günlük olarak 30 GB yazma, silme işlemi yaparsanız; 30x30 = 900x12 = 10800 TB, bu da yaklaşık 10 TB ediyor. Yılda 10 TB veri yazma/silme işlemi yapılmış anlaşılan. 40 TBW değere sahip bir SSD bunu bu şekilde yaparsanız 4 yıl sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sık sık format atmak, disk biçimlendirmek TBW değerini doldurur. TBW değeri ne kadar yüksek ise o kadar uzun ömürlü olur. TBW değerine üreticinin sitesinden marka/model sorgulatarak ulaşabilirsiniz. Ne kadar veri yazıldığını, ne kadar sağlığı kaldığına SSD'nizin yazılımından ya da CrystalDiskInfo adlı programdan öğrenebilirisiniz.

    Örneğin kendi SSD'M SX6000 Pro 512 GB M2 SSD. Toplamda 43 TB veri yazılmış ( Tam 1 yılda ) ve %88 sağlığı kalmış. Bu normal, diskimin toplam yanlış hatırlamıyorsam 300 TBW değeri vardı, 350 TBW de olabilir.

    SSD'nin ömrünü ne belirler?

    SSD'nin ömrünü yazılan TeraByte ( TBW ) değeri ve kullanım şekliniz belirler. Eğer kaliteli bir SSD kullanıyorsanız uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz ancak James Donkey gibi binlerce insanın sorun yaşadığı bir SSD alırsanız ilk yılı bile çıkaramayabilirsiniz. Sadece TBW değeri belirlemiyor, örneğin JD'in bazı modellerinin TBW değeri kaliteli SSD'lerden biraz fazla olsa da TBW değerini göz ardı edersek uyum sorunları, BIOS'ta görünmeme sorunları gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. SSD'in ömrü ne kadar sorusunu cevaplamaya bile gerek yok eğer zaten düzgün bir SSD aldıysanız 3 yıldan uzun bir süre rahatça kullanabilirsiniz, ne zaman öleceğimizi bilmediğimiz gibi, SSD'nin de ne zaman öleceğini bilemeyiz.

    S.M.A.R.T nedir?

    Yüzeysel olarak anlatmak gerekirse bir SSD'nin ya da HDD'nin sağlık durumunu ve hatalarını öğrenebiliyoruz, buna göre diskteki verileri nasıl yönlendireceğimize karar verebiliyoruz.

    Firmware güncellemesi nedir?

    Öncelikle Firmware'yi anlatalım; Firmware donanımın yazılımı demek. Anakartın BIOS'u buna bir örnek. Nasıl bir anakartın BIOS'u varsa diskinde bir yazılımı var, ama bu yazılım dediğimiz şey Windows üzerinden çalıştırdığımız SSD'nin programı değil. Her disk hali hazırda Firmware yüklü olarak geliyor ancak bunu sonradan güncelleştirebiliriz. Firmware kalıcıdır, üstüne format atsanız dahi silinmez. Firmware yapmak iyi bir şeydir, genel olarak performans iyileştirmeleri üzerine güncelleştirmeler yapılır.

    hydra hydra (3800)