Hangisinde Veri Kurtarmak Daha Zordur

6 Tane bilgisayar düşünün

1. Bir kez format atılmış

2. 2 defa format atılmış,

3. 3 defa format atılmış

4. Eraser vb. programlar ile silinmiş

5.TrueCrypt vb. programlarla şifrelenmiş

6.TrueCrypt vb. programlarla şifrelendikten sonra silinmiş

**Disk(bilgisayar) formatlandıkça önceki verilerin üzerine daha fazla veri yazılacağı için işler

daha da zorlaşır diye düşündüm doğru mudur

Hangi diskten veri kurtarmak daha zordur yada imkansızdır? Neden?

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Aslında verilerin disk üzerinde nasıl kaydedildiğini bilirsen bu soruyu çözmen o kadar kolay olur.

    Silme denilen işlemde aslında veri silinnmez, işletim sistemi bir dosyayı sildiğinde sadece disk üzerinde o dosyanın kapladığı alan tekrar yazılabilir olarak işaretlenir.  Dosya kurtarma işlemlerinin genel kuralı kurtarılacak olan verinin üzerine tekrar yazılmamamış olmasıdır.

    Disk üzerinde ne kadar çok işlem yaparsan o kadar verinin kurtarılması zorlaşır.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

      veri kurtaramak birkez format atılan bilgisayardan diye herkes öyle düşünür elbette fakat malessef yinede en az hardiskte silinmiş 10000 dosya var bunların içinden kendi dosyalarınızı bulmak biraz zor kolay gelsin

      candan candan (4301)