Harddisk e hard (yavaş) format nasıl atılır?

Harddisk e hard format (yavaş format) nasıl atılır?

Bilgisayarımın harddisk i yavaş çalışıyor veya sorunlu, stabil çalışmıyor.Harddisk e hard format (yavaş format) atarak harddisk sağlığını arttırabilir miyim?

High Level Format nedir?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarlarda harddisk'e format atarken iki seçenek bulunur.Bunlardan birisi hızlı(quick) format diğeride yavaş(hard) formattır.Normalde her iki durumda da kullanıcının istediği harddiskin tamamen boş olma durumu yani sıfırlama durumu gerçekleşir.Kullanıcı her iki format sonrasında da harddisk içindeki verileri silmiş ve harddiskin tüm boş kapasitesini kazanmış olur.

    Hızlı(quick) format seçeneğinde harddisklerin formatlanması saniyeler alır ve harddiskin tümü sıfırlanmış olur.Peki nasıl olur da bu kadar çabuk veriler silinir? Aslında hızlı(quick) format atıldığında harddisk üzerinden veriler silinmez, yalnızca verilerin adreslendiği bölüm silinir.Bu sayede harddisk üzerindeki tüm veriler adresi olmayan belirsiz verilere dönüşür ve bilgisayar harddiski tamamen boş kabul eder.Veriler harddisk üzerinde durmaktadır ancak bilgisayar bu verilere adresler silindiği için ulaşamaz.Bu tür verilerin geri kurtarma olasılığı yüksektir ve herhangi bir geri kurtarma aracı bu tarz verileri geri getirebilir.Silinen verilerin yerine yeni veriler yazıldığı taktirde zamanda ise verilerin geri getirilme durumu ortadan kalkmış olur.

    Harddisk e hard format (yavaş format) nasıl atılır?

    Bu format türüne High Level Format da denir.Harddiske hard(yavaş) format atılması, harddiskin büyüklüğüne bağlı olarak saatlerde süre alabilir.Bunun sebebi verilerin geri döndürelemeyecek şekilde silinmesidir.Veriler sektörler tek tek taranarak tamamen silinir.

    Ancak harddisk e sık sık hard(yavaş) format atılması tavsiye edilmez.Bu format türü yalnızca ihtiyaç durumlarında atılması gerekir.Özellikle format sırasında harddiskin bir şekilde durması veya elektriklerin kesilmesi harddisk üzerinde kalıcı hasarlara yol açabilir.Bu sebeple bu format türünü yalnızca belirli durumlarda atmalısınız.

    Harddiskinize hard(yavaş) format atmak için buraya tıklayarak HP Format Tool aracını indirebilirsiniz.

    1. indirdiğiniz HPUSBFW_v2.2.3.exe dosyasına sağ tuş ile yönetici olarak çalıştır diyerek başlatın.
    2. Açılan ekrandan Device kısmında formatlamak istediğiniz harddiski seçin.
    3. Ardından Quick Format seçeneği kaldırın.
    4. Start diyerek hard(yavaş) format işlemini başlatın.

    Bilgisayarımın harddisk i yavaş çalışıyor veya sorunlu, stabil çalışmıyor.Harddisk e hard format (yavaş format) atarak harddisk sağlığını arttırabilir miyim?

    Bu bazı durumlarda işe yarayabilir.Eğer harddiskiniz sağlıklı çalışmıyor, sık sık donuyor veya bad sector barındırıyorsa bu işlemi deneyerek harddisk sağlığını bir nebze arttırma şansınız olabilir.Bu durum garanti olmamakla birlikte harddiskinizin tamamen kullanılmaz duruma gelmesine de sebep olabilir.Kısacası biraz riskte olsa artık çöpe gidecek harddiskinizine son şans verilebilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)