Harddisk hasarlı olsa gerek, mavi ekran alıyorum ve format kabul etmiyor.

Dediğim gibi harddisk sıkıntılı. Bilgisayar açılıyor, arada mavi ekran veriyor. Biosu çok eski zaten. Flash disk ile format deniyorum. Onyukleme için tuşa basın diyor basıyorum. Formata baslarken windows logosu gelir ya. O logo geliyor. Yarım saat kalıyor sonra bilgisayar açılıyor. Ne halt yapacağımi sasirdim kasayı 11. kattan aşağı atayım dusuncesindeyim. Yardimlarinizi bekliyorum...

araz01 araz01 (291)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Hard Diskinizde bad sector olabilir. Öncelikle HD Tune yazılımıyla tarama gerçekleştirin, tarama sonucunda ne kadar kırmızı renk çıkmışsa Hard Disk o kadar sıkıntılı demektir. Eğer böyleyse ya garantiye göndereceksiniz, ya da low level format atacaksınız. Low level format, bad sectorleri büyük oranda ortadan kaldırabiliyor.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Fazla çıkmadı bad sector. Low level format ilk defa duydum desem? araz01 6 yıl önce
    • Low level format işlemi Hard Diskinizi fabrikadan çıktığı ilk günkü haline döndürür. Fakat unutmayın ki tehlikesi küçümsenemeyecek kadar büyüktür, bad sectorleri götüreyim derken tamamen bozabilirsiniz. Bunun için çeşitli programlar mevcut. Eğer güvenemiyorsanız yeni bir Hard Disk almanızı tavsiye ederim @araz01 omercik 6 yıl önce
    • Low level format atmanın sitede anlatımı var mi? Sabah kasa sahibinin onayını alip yapayım araz01 6 yıl önce
    • Detaylı bir şekilde şurada açıklanmıştır: https://uzmanim.net/soru/low-level-format/2049 @araz01 omercik 6 yıl önce
    • Teşekkür ederim :) araz01 6 yıl önce

    aynı sorun ram lerdende kaynaklanabilir bende yaşamıştım

    shai shai (1)