Harddisk'ime fidye virüsü bulaştı. Dosyaların uzantısı .fun oldu. Çözümü var mı?

Kolay gelsin hard diskime fidye virüsü bulaştı resimlerim vs yok format .fun olduğu için bir türlü çözüm sağlayamadım.bu virüsleri linux bilgisayar ile nasıl temizlerim hdd yi bilgisayara taksam bilgisayarada bulaşırmı

tlgtrkylmz tlgtrkylmz (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Virüsü temizlemek sorun değil de şifreli dosyaları çözmek mümkün mü ona bakmak lazım.

    .fun uzantısı Jigsaw denen fidye yazılımına ait. Fakat farklı bir tür de olabilir.  Jigsaw fidye yazılımı için çözüm mümkün ama uzun zamandır bu fidye yazılımı ortada olmadığı için .fun uzantısını kullanan başka bir fidye yazılımı da söz konusu olabilir.

    Jigsaw için burada şifre çözücü var: https://www.bleepingcomputer.com/download/jigsaw-decrypter/

    Kesin bir şey söylemek için bize fidye notunu ve bir adet örnek şifreli dosyayı göndermen lazım.

    alattin alattin (16999)