Harddisk ses sorunu.

Masaüstü bilgisayarımdaki harddisk işlem yaptığı zamanlarda tıkırtılı-hırıltılı sesler çıkarıyor. Bilgisayar toplama ve yeni.Önceden pek aldırış etmedim fakat şimdilerde kafaya takmaya başladım. Sizse sorunun sebebi nedir? Ne yapılabilir?

WD 3.5 1 TB caviar blue sata 3.0 7200rpm  WD10EZEX

gncr gncr (9)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Hastalanmış, belli.. Tedaviye disk denetlemeyle başlarsın. Bunu komut istemini (CMD) yönetici olarak açıp sabit diskte (varsa bölümlerindede) /f ve /r komutlarıyla (chkdsk c: /f  /r , chkdsk d: /f /r gibi..) CHKDSK taraması yapacaksın.

    Bu tedavi sonuç vermezse başka tedavi yolları aranır.

    Geçmiş olsun :)

    Not: Sabit diskindeki problemi hastalık hali veya şüphesi gibi belirtmişsin. Bende sana uydum, benzer şekilde cevapladım. Herhalde hoş görülecektir :)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      Western Digital diskler genelde sesli çalışır. Bu normal çalışma sesi olmasın?

      Disk SSD olmadığı için mekanik sesler gelmesi kısmen normaldir.

      Burada Western digital bozuk hdd sesini duyabilirsin.

      Burada da Western digital normal dosya okuma / yazma sesini duyabilirsin

      hakan hakan (15394)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Problem veya problem olabilir şeklinde düşündüğün şey @hakan işaretindeki gibi olabilir. Videolardaki sesleri dinleyerek kendi sistemindeki seslerle karşılaştırırsın. Bunları yaparsında, ayrıca sen yine benim dediğim şekilde CHKDSK taramalarınıda yap. Bir zararı olmaz, faydası olabilir. Disk denetlemeleri oldukça uzun sürer. Bazan ilerleme durur ve uzunca bir süre öyle kalır. Ama sonunda mutlaka ilerme olur, tarama sonuçlanır. Sabırla beklemek gerekir @gncr temmuz 7 yıl önce
      • önerileri deneyip rapor edeceğim , teşekkür ederim gncr 7 yıl önce
      • harddiski HD tune adlı programla tarayacağım gncr 7 yıl önce
      • @gncr ses hangisine benziyor bunu kontrol ettin mi? Eğer fiziksel bir sorun varsa programlar işe yaramaz. hakan 7 yıl önce
      • programda bir sorun tespit edemedim, hafiften tırr benzeri bir ses geliyor çözemedim gncr 7 yıl önce
      • @hakan belkide ses harddiskten gelmiyordur. ama harddiskin işlem yaptığı zmanlarda bu sesin oluşması dolayısyla harddiskten geliyor kanısına vardım. sizce ne yapmalıyım? gncr 7 yıl önce
      • @gncr ses geleme başladığında kafanı kasaya yaklaştır, kasanın kapağı açık olsun. Sesin nereden geldiğini tespit et hakan 7 yıl önce
      • @hakan tamam, denerim gncr 7 yıl önce
      • @hakan ses ön taraftan yani hdd'nin bulunduğu yerden geliyor, arkasını göremedim ama sanırım oradan geliyor. gncr 7 yıl önce
      • @gncr yukarıda paylaştığım seslere benzemiyorsa servise götürmende fayda var. hakan 7 yıl önce