Harddiskim görünmüyor, bazen görünüyor ancak bir süre sonra donuyor

Merhaba benim sorunum sata harddiskimde harddiskime format atmak istiyorum ancak bios ve başlangıçta harddiskimi görüyor sonra format için biçimlendirme alanında harddiskimi görmüyor ve 100 kere denememden sonra birkere gördü format atmaya çalştım ya windows kurulurken yada kurulup masaüstüne geldikten bir süre sonra donuyor yeniden başlatana kadar bunun bir çözümü varmı şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

yasinbilgin yasinbilgin (11)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Söylediklerinize bakılırsa harddiskinizde fiziksel bir sorun olma ihtimali yüksek.Harddiskinizde bad sactor oluşmuş olabilir.Bu yüzden diskiniz fiziksel zarar görmüş ve çalışma kararlılığını yitirmiş.Donma, aşırı yavaş çalışma, kopyalamada yavaşlık, bir uygulama veya dosya açarken yavaşlık gibi sorunların çoğu harddiskte yaşanan fiziksel hasarın sonucudur.Sorununuzu daha iyi anlamak için harddiskinizi başka bir bilgisayara takın ve performansını ölçün.

    Sorun fiziksel olduğundan çözüm olarak yapılacak bir durum olmayacaktır.Bir ihtimal harddiskinizi hard format (yavaş format) daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz.Ancak bu düşük bir ihtimaldir.Sanırım yeni bir harddisk almanız gerekecek.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • teşekkür ederim cevabınız için 4 tane harddisk denedim ya kurulum anında donuyo ya kurulunca donuyor yahut bios görüo ancak windows biçimlendirme ekranında hdd yok görünüyor bi çözüme varamadım yasinbilgin 8 yıl önce
    • 4 tane harddisk denediğinize göre hepsinin de fiziksel sorun olma ihtimali çok azdır diye düşünüyorum.Bilgisayarınızda mutlak bir donanımsal sorun var gibi görünüyor.Bu normal bi durum değil çünkü.BIOS ayarlarınızı sıfırlayıp deneme yapabilir misiniz? Ayrıca BIOS üzerinde Sata ayarlarını da değiştirerek deneme yapabilir misiniz? Sata-IDE şeklinde ayarların olması gerekiyor. ismailsarp 8 yıl önce
    • bios ayarlarını sıfırladım olmadı ve biosdaki ayarları kontrol ettigimde harddisklerimi görüyor yanlız şöyle bir durum oldu ide harddisk taktıgımda kurdu 3 tane saglam sata harddiskde kurulum yapmadı ide harddisk ise kurulum bitip masaüstüne geldiginde donma yapmaya başladı anakarttaki tüm parçaları degiştirip denedim aynı sonuç aldım anlayamadım gitti yasinbilgin 8 yıl önce

    Bu tip sorunlarda BIOS güncelmi diye bakın. Güncel değil ise güncelleyin. Ram slotunu değiştirin ya da ram i.

    egenet58 egenet58 (1)