Harddiskinizin sağlığını başlangıçta test etmek (USB başlangıç diski)

Harddiski başlangıçta nasıl test ederim?

Harddisk bad sactor ve sağlık taraması nasıl yapılır?

Açılmayan bilgisayarda harddisk sağlığını nasıl test ederim?

Ultimate Boot CD ile harddisk sağlığını nasıl test ederim?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Harddiskinizin sağlığını başlangıç ortamında test edebilirsiniz.Bu şekilde harddisk üzerinde oluşan bad sactor, güvenlik uyarılarını görebilecek ve harddiskinizin durumu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

    Harddiskinizi başlangıç ortamında test etmenin önemi;

    • Windows veya farklı bir işletim sistemi arayüzüne ihtiyaç olmadan sağlık taraması yapabilmek.Yani herhangi kurulu bir işletim sistemine ihtiyaç yoktur.
    • Açılmayan bilgisayarlarda direkt olarak USB Flash Disk üzerinden başlangıç ile sağlık taraması yapabilmek
    • Harddiskin bozuk olduğunu kavrayarak yeni bir haddisk alınma sürecine girmek.

    bu gibi durumlarda Başlangıç ortamında çalışan Ultimate Boot CD isimli yararlı programı kullanabilirsiniz.

    Ultimate Boot CD nasıl indiririm ve USB ye yazdırırım ?

    Ultimate Boot CD indirmek ve USB ye başlangıç diski olarak hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyin;

    • Buraya tıklayarak Ultimate Boot CD programını indirin. (linke tıklanıldığında ubcd536.iso dosya inmeye başlayacaktır.)
    • Buraya tıklayarak Ultimate Boot CD yi USB Flash Diske yazdırmayı sağlayan programı indirin. (linke tıklanıldığında Universal-USB-Installer-1.9.7.0 programı inmeye başlayacaktır.

    Dosyaları indirdikten sonra USB Flash Diske yazım işlemi için;

    • Universal-USB-Installer-1.9.7.0 programını çalıştırın
    • Step 1 kısmında Ultimate Boot CD programını seçin
    • Step 2 kısmında Browse diyerek indirdiğiniz Ultimateboot CD .iso kalıbını seçin. (ubcd536.iso)
    • Step 3 ksmında ise bilgisayarınıza taktığınız USB Flash Diski gösterin ve Format X:\ Drive (Erase Content) seçeneğini seçili hale getirin.
    • Ardından Create butonuna tıklayın.Çıkan uyarıya Evet diyerek devam edin.

    Bu işlemlerin Ardından USB Flash Diskimiz başlangıç için hazırlandı.Close diyerek pencereyi kapatabilirsiniz.

    Ultimate Boot CD ile harddisk sağlığını nasıl test ederim?

    Flash Diski hazırladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.Bilgisayarınıza USB üzerinden başlangıç yaptırın.Bunu yapabilmek için;

    • BIOS ta boot sıralamasında USB Flash Diski ilk sıraya almanız.
    • Başlangıçta Boot Menu tuşuna basarak USB Flash Diski seçmeniz

    gerekecektir.

    USB Flash Disk üzerinden başlangıç yapmanızın ardından karşınıza çeşitli seçeneklerin olduğu menü çıkacaktır.

    Menü üzerinden Sırasıyla HDD-->Diagnosis-->VIVARD V0.4-->BootUMBPCI(silent) şeklinde ilerledikten sonra bilgisayarınızdaki harddiskler aranacak ve listelenecektir.Çıkan listede tarama yapmak istediğiniz harddiske gelerek enter tuşuna basın.Ardından Surface Test yazısına basın.Sizden başlangıç ve bitiş sektörünü seçmeniz istenir.Bunlara hiç dokunmadan iki kez daha enter e basarsanız tarama başlayacaktır.

    Tarama sırasında eğer bad sactor, sağlık uyarısı bulunursa sonuçlar listelenecektir.

    Ekleme 11.01.2016: Hazırlanılan flash disk UEFI destekli Notebooklarda direkt olarak çalışmaz.Masaüstü bilgisayarlar her ikisini aynı anda desteklediklerinden sorun yaşamayacaklardır.Ancak Notebook bilgisayarlar BIOS ayarlarına girerek BIOS modunu Legacy alıp başlangıçta Flash Diski okunabilir hale getirebilirler.Flash Disk okunduktan sonra disk stilinin GPT veya MBR olması tarama yapmasını engellemeyecektir.Tarama yaptırıldıktan sonra Notebook için BIOS modu tekrar UEFI ye alınabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Bu arada "Uefi bios pc format sorunu" konusuna cevabi mesajda yorumda atamıyorum (gitmiyor) Nedendir acaba? @alattin temmuz 7 yıl önce
    • "Uefi bios pc format sorunu" konusuna gönderemediğim yorumu buraya atıyorum. Altta @ismailsarp @makinetr temmuz 7 yıl önce
    • Hayret yine gitmedi. Problem sanki o mesaj özeline gibi. Muhtevasına yada biçimine.. :( @alattin temmuz 7 yıl önce
    • Özet olarak "Setup default (BIOS ve UEFI, her ikisi içinde) f9 ve enter (yes), sonrada f10 ve enter (yes) oluyor. " şeklindeydi gönderemediğim mesaj @ismailsarp @makinetr temmuz 7 yıl önce
    • Konuda paylaştığın Ultimate Boot CD maalesef UEFI/GPT desteklemiyor. UEFI yapılandırmalarda Bootable CD'den kullanılabilir ama bootable flash bellek olarak oluşturulamaz ve haliyle flash bellekten kullanılamaz (Başka bir konu altında @makinetr kullanamadığını belirtiyor, belki bundandır) Ultimate Boot CD'nin UEFI/GPT destekli sürümünü arayalım diyorum temmuz 7 yıl önce
    • Ultimate Boot CD'nin GPT yapılandırmalı sistem destekleyen sürümü maalesef yok. Bulamadım. Zaten senin paylaştığında son sürüm imiş (2015). Bu son sürüm GPT desteklemediğine göre daha önceki sürümler hiç desteklemez @ismailsarp. Ama ne olursa olsun önemli ve oldukçada faydalı bir paylaşım. Zaten bootable CD olarak bütün yapılandırmaları ve sistemleri destekliyor. GPT yapılandırmalı sistemlerde bootable flash bellek kullanımıda olmasın varsın. Değeilmi ya @ismailsarp :) temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz hocam öncelik Ultimate boot CD son versiyonu kullanılıyor onu belirmek isteim. UEFI destekli bir Flash disk ile Ultimate Boot CD açılmayacaktır.Şahsen bunu yazdıramadım. UEFI başlangıçlarda sorunlar olabiliyor.Ancak programın GPT disk stilini okumasında bir sorun yok.GPT diskleri de okuyup tarama yaptırabiliyor.Zaten program disk stili ile ilgilenmeden tarama yapıyor. Flash Diskten açılması için UEFI bilgisayarlarda (Notebook) BIOS a girerek başlangıç türünü Legacy yapmaları gerekiyor.Bu şekilde Flash Disk başlangıçta okunabilir olacak.Flash Disk okunduğunda HDD stili farketmeksizin tarama yaptırılabilir. ismailsarp 7 yıl önce
    • Tamam canım, o manada elbetteki destekliyor, MBR GPT ayırmıyor ama GPT yapılandırmalı sistemler için bootable flash bellek oluşturulamıyor. Onun için "Böylede olsa fazla problem olmaz, bootable CD kullanılabilir" demiştim ya @ismailsarp temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz hocam kontrol ettim ama bir gariplik göremedim, sorun devam ediyor mu acaba? alattin 7 yıl önce
    • Bilmiyorum (rastlamadım), olursa haber veririm. Daha öncede (bir-iki ay falan geçti aradan) yine böyle bir şey olmuştu ama daha sonra düne kadar hiç olmamıştı. Önemli birşey olabileceğini zannetmiyorum. Yeniden aynı şey olursa haber veririm @alattin temmuz 7 yıl önce
    • tamam @temmuz alattin 7 yıl önce