Harddiskleri RAW formatından NTFS veya FAT32 formatına nasıl dönüştürebiliriz?

Birçoğumuzun başına gelmiştir sabit yada harici disklerimizin RAW formatına dönüşerek çalışmaz hale gelmesi. Bu gibi durumlarda neler yapabiliriz, diskimizi yeniden nasıl çalışır hale getirebiliriz?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Disk Yönet ile (Windows 7 ve 8/8.1) problemli disk üzerine sağ tık yapılır, disk silinir ve daha sonra yeniden oluşturulur. En sonundada NTFS veya Fat32 dosya biçimi seçilerek biçimlendirme yapılır.

    Bunları yapmadan önce doğrudan biçimledirme için denemede yapılabilir. Eğer doğrudan biçimlendirmeyi sistem kabul ederse, hiç disk silme ve yeniden oluşturmaya gerek kalmaz.

    Diskin RAW olmasıyla kaybedilen veriler, biçimlendirmeden sonra bir recovery programı vasıtasıyla rahatlıkla kurtarılabilir. Yeterki biçimlendirmeden hemen sonra, yani hiç kullanılmadan recovery yapılsın.

    Önemli not: Recovery aynı disk üzerine değil, farklı bir disk gösterilerek o disk üzerine yapılmalıdır.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Diskiniz eğer bilgisayar tarafından tanınıyor fakat partition yokmuş gibi davranıyorsa aşağıdaki işlemi yapın.

      Eğer Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar yönetimi > Disk yönetimi altında görünmüyorsa sabitdiskinizkiniz SATA ise kutusundan çıkartıp doğrudan bir PC kasasına bağlayabilirsiniz.

      RAW diskten veri nasıl kurtarırım?

      Hardiskin Raw formatına dönüşmesinin anlamı,  işletim sisteminin sabitdiskin dosya sistemini tanımlayamamasıdır. Yani işletim sistemi sabitdiskin dosya sistemi FAT, FAT32, NTFS, XFS, ext2, ext3 veya farklı bir dosya sistemimi anlayamıyor demektir.

      CHKDSK veya Windows disk taraması RAW disklerde işe yaramaz.

      Raw disk kurtarmada oldukça başarılı bir program var.

      RAW disk kurtarmada EaseUS Data Recovery kullanabilirsiniz.

      1. EaseUS Data Recovery Windows  EaseUS Data Recovery MAC programlarından işletim sisteminize uygun olanı indirin ve kurun.
      2.  EaseUS Data Recovery programını çalıştırın.
      3.  EaseUS Data Recovery  içinden Complete Recovery seçin.

      4. Taranacak diski seçin ve tarama işlemini başlatın.

      5. Tarama sonunda bulunan klasör ve dosyaları başka bir sabitdiske kaydedin.
      murat murat (12492)
      9 yıl önce cevaplandı

        Merhaba,

        Bellekte kaynaklanan bir sorun nedeniyle kurtarma arastirmasina girdim. Kurtarma programi EaseUS Date indirdim ancak sifre istemekte acil bellekteki dosyalara ihtiyacim var ucuctsiz onerebileceginiz bir program daha varmi acaba?

        birdie birdie (1)
        6 yıl önce cevaplandı

        • Recuva: https://www.gezginler.net/indir/recuva.html @birdie temmuz 6 yıl önce