Harici diskte bad sector

Harici diskimi bir arkadaşıma vermiştim ... bir 3 4 gün kadar kaldı ... geri aldığımda kurulu oyunlarım çalışmıyordu ... daha da ötesi yüklü hd bir filmi izlemek istediğimde donmalar takılmalar olduğunu gördüm ... daha sonra format attım ... sorun yok gibiydi fakat epey bir zaman sonra bugünlerde bilgisayarın diski geç görmesi , yükleme ve silme işlemlerinde çok uzun süreler ve bazı programların çalışmaması ve hatta bilgisayarım klasörünü çift tıkladığımda açılan pencere içerisinde görünen görsellerin uzun süre boyunca görünmeyişi ( sol taraftaki simgelerin üzerinde dönen büyüteçler ... öylece bekliyordu ) ... şimdi şuan bad sector taraması yapıyorum ve kırmızı noktalar gelmeye başladı ... 11 ve 12 satırdayım şuan ve şuana kadar 6 kırmızı renkli alan gördüm ... devamı gelecek gibi görünüyor bi de kırmızı noktalar gelmeye başladıktan sonra tarama işlemi de yavaşladı ... herneyse harici diskim gitmiş gibi görünüyor ama benim öğrenmek istediğim o diski bilgisayara taktığım ve kullandığım süre zarfı boyunca bilgisayarımdaki sabit diskin bundan etkilenip etkilenmediği ? bu sözkonusu olabilir mi ? onu da taramalımıyım ? ... SSD kingston hyper X serisi 240 Gb bir harddiskim var ... fiziksel olarak kesinlikle bir sorun olmadığını garanti edebilirim ... ama donanımsal sorunlar da bad sector yaratabiliyor sanırım ... elimdeki harici diskin bir önemi yok artık içinde mühim bir şey yok ama bilgisayarımdaki disk önemli ... bu arada taramayı HD tune ile yapıyorum ... saygılar ...

daha sonra ; evet taramayı yaptım sonuç yukarıdaki gibi kaldı bu arada bilgisayarımdaki ssd de sorun yok derin tarama yaptım ve hızlı bir tarama oldu tüm kareler yeşildi :) bu mutluluk verici bu diskin pek bir önemi yok ha 180 lira zarardayım olsun 550 lira zararda olmaktan iyidir ... şimdi ne yapılabilir buna var mı bir öneriniz yoksa bu diskin işi bitti mi ? ... bu arada tarama yukarıdaki noktada kesildi devamı gelmedi ...

ongun ongun (90)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba Ongun,

    Bad sector ifadesi  sabitdisk üzerindeki yazılımsal ya da donanımsal sorunları ifade eder. Bad sector'un başka bir diske bulaşması söz konusu değildir. Sadece bad sector bulunan diski etkiler.

    Dosya sistemi üzerinde oluşan sorunlardan kaynaklı bozulmalar format veya disk taraması ile giderilebilir. Fakat fiziksel darbe, düşürme, elektrik kesintisi sonucu oluşan bad sector düzeltilemez.  Fakat bu durum başka diskleri etkilemez.

    Bu konuda içiniz rahat olsun. Sisteminizin kurulduğu SSD diskin harici diskteki bad sectorlerden etkilenmesi söz konusu değildir.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

    • teşekkürler zaten o diski de tarattım :) hiç bir sorun yok bütün kareler yeşil ... yani bu bozuk disk üzerindeki bir veriyi bilgisayarıma yüklesem ve kullansam bu eğer düzgün çalıştığı gözlemleniyorsa bir sorun teşkil etmez diyorsunuz ? ongun 10 yıl önce