Harici diskte bad sector

Hd tune ile yaptığım taramada Harici 1 TB'lik iomega diskim dolu iken yaklaşık 6 adet kırmızı nokta görülmüştü ...

Harici diskimi biçimlendirdim ... biçimlendirmeden evvel 'hızlı biçimlendir' ibaresinin onay kutucuğundaki onay işaretini kaldırmak suretiyle bir nevi derin biçimlendirme oldu ve herhalde bir 12 13 saat kadar sürdü ...

Şimdi Hd tune ile tekrar tarama yaptım ve kırmızı noktaların sayısının 3'e düştüğünü gördüm ...

Sözkonusu durumda kalan bölgelerin donanımsal değilde fiziksel kusurlu alanlar olduğuna kanâat getirmek suretiyle diskin herhangi bir şekilde artık düzeltilemeyeceğini söyleyebilirmiyiz ? ... Yahut bunu net olarak anlamak için yapılması gereken bir iş var mıdır ? ... ve Sonuç olarak ;

1 - Bu diski kurtarmaya mı çalışayım ?

2 - 'Senin diskinde bir şey yoktur , arada bir donmayla disk mi atılırmış ver sen onu bana 100 lira vereyim sana' diyen arkadaşıma satmak mı akıl kârıdır :) ?

Not ; Disk 3 yıl önce 180 liraya alındı :)

ongun ongun (90)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Önerim HDD LLF Low Level Format Tool ile Hardiske low level yani alt seviye format atın.

    Eğer bad sectorler low level format sonrasında kaybolursa sorun yazılımsaldır. Fakat hala bad sector varsa fizikseldir.

    Bu durumda izlenecek yol kritik bilgilerin bu diske kaydedilmemesidir. Fiziksel bad sector zaman içerisinde yayılma potansiyeline sahiptir.  Şimdi bozuk alan 3 sector ise ilerleyen zamanlarda bu 5-10 gibi artabilir. Bu sebepten zorunlu değilse bu diski kullanmayın derim.

    İlk olarak low level format ile formatlayın, Bad sectorler hala duruyorsa bu durumu kabullenen arkadaşınıza satabilirsiniz.

    Elbette diskte tutacağınız veriler sizin için önemli değilse günün birinde bozulma ihtimali sizi üzmeyecekse hardiski kullanmaya devam edebilirsiniz.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Bu arada Gold'dan yeni bir harici disk aldım WD 1TB ... fakat şöyle bir sıkıntı var siz ne yapardınız ? ... Ürünün kutusunda '3 year Warranty' yazıyordu fakat içinden çıkan logosoft belgesinde garanti süresi 2 yıl olarak verilmiş ... Ürünü alırken de 3 yıl garantisi olduğu yönünde bilgilendirilmiştim sizce ne yapmalıyım ? ongun 10 yıl önce
    • Türkiye de garanti süresi 2 yıl. Bahsettiğiniz 3 yıl uluslar arası garantidir. Maalesef buradaki şirketler uluslar arası garantiyi dikkate almıyorlar. murat 10 yıl önce

    Taratmışsanız aşşağıda anlattığım yolu izleyin;

    HDD Regenerator programını indirin burda dikkat full olması gerekiyor yoksa onarmaz.Full programı bulmak size kalmış.Programı çalıştırıyosunuz REGENERATİON kısmını tıklayın start process under windows sekmesini tıklayın karşına cıkan yere hayır deyin evet derseniz bios ortamına geçiyo ve cd ye yazmak gerekiyor bu nedenle hayır kısmını tıklıyoruz diskimizi seçiyoruz.Burdan sonrası biraz karışık ben kolay yoluyla anlatayım. 2 enter sonra 1 enter (Scan and Repair).Buda yaklaşık 1 gün sürüyo program bittiği zaman tekrar diskinizi HD TUNE ile taratın.Bad sector ler gider yada 1 tane kalır. Şimdi burda dikkat edicemiz hd tune ekranında her sektör 190 mb bad sektör nerde var ise hesaplamalarınızı yapıp diskinizi bölüceksiniz arızalı kısmı saklıcaksınız diğer kısımlarıda aktif ediceksiniz.Bundada Easeus Partition Master 8.0.1 Home Edition veya MiniTool Partition Wizard Home Edition programını kullanın. Saygılarımla...

    taha6161 taha6161 (-99453)