Harici hard diski açamıyorum

harici hard disk gözüküyor ama içine giremiyorum tıklayınca donuyor kurtarmaya çalıştım bir çok işlevle olmadı biçimlendirmeyi düşündüm onu da yapamıyorum biri yardımcı olursa sevinirim.

eray1965 eray1965 (11)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Harddiskinize ulaşamıyorsanız, biçimlendirme işlemlerini yapamıyorsanız harici harddiskinizde fiziksel bir sorun meydana gelmiş olabilir.Harici harddiskler taşınabilir özelliği olduklarından çok kez sarsıntı veya fiziksel darbe alma olasıklıkları yüksek.Örneğin düşme, çalışırken hızlı sarsıntı, fiziksel bir darbe gibi durumlar içinde mekanik parça olan harddisklerde zarar oluştururlar.Sizin de başınıza bu tarz bir durum meydana gelmiş olabilir.Harddiskler fiziksel darbelere karşı pek dayanıklı değillerdir.

    Harici harddiskinizi her ihtimale karşı başka bir bilgisayara takıp içine ulaşmayı deneyin.Eğer fiziksel bir sorun varsa içine ulaşmanız çok uzun sürebilir.Önemli verileriniz varsa sabırlı olup beklemekte fayda var.İçindekileri alabildikten sonra biçimlendirme işlemini yapmayı deneyebilirsiniz.

    Bilgisayar'a sağ tuş ile tıklayıp Yönet e tıklayın.Açılan ekrandan Disk yönetimini seçin.Ardından harici hardiskinizi bularak sağ tuş ile birim sil e tıklayın.Birimi sildikten sonra tekrar sağ ile tklayın yeni basit birim i seçin.Ardından birkaç adım ilerledikten sonra Hızlı Biçimlendir seçeneğini göreceksiniz.Buradaki işareti kaldırın.Bu seçeneği kaldırdığınızda harddiskiniz yavaş şekilde biçimlendirme yapılır ve harddisk içindeki tüm sektörler tek tek taranarak yeniden oluştururlar.Aslında yavaş format pek önerilecek bir işlem değil ve riskli olabilir.Ancak sizin durumunuzda bu seçenek diskinizi tekrar kullanmanızı sağlayabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

      Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi. birimi sil deyince böyle oldu

      eray1965 eray1965 (11)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Başka bir bilgisayarda deneme yapabilir misiniz? ismailsarp 8 yıl önce
      • taktım ama disk yönetimi yüklenemedi bir türlü eray1965 8 yıl önce
      • Bu durumda harddiskinizde fiziksel hasar ihtimali fazla gibi görünüyor.Harddisk isteklerinize çok geç cevap veriyor ya da vermiyor.Birkaç kez içine girip verileri bir şekilde almaya çalışın.Diski kurtaramayabilirsiniz. ismailsarp 8 yıl önce
      • herhangi bir hasar alma ihtimali olamaz çünkü 1 hafta öncesine kadar çalıştırdım ve masanın üstünden hiç oynatmadım kullanmadığım bir yere koydum yani eray1965 8 yıl önce