Harici harddiske gta-5 kurabilir miyim, oynayabilir miyim, oynarsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

Gta-5 veya büyük boyutlu başka bir oyun.

Edit:

Diskten oyunu oynarken disk çok ısınırsa yanıp içindeki dosyaların silinme riski var mı?

misty misty (556)
6 yıl önce sordu

  • @temmuz misty 6 yıl önce
  • Cevap yazdım ve ayrıca sonradan alt kısma ilavede bulundum, bakarsın. temmuz 6 yıl önce
  • Bu arada açtığın konularda cevap alabilmek için özel çağrılar bırakmanın bir gereği yok. Yardım için müsait olanlar zaten takipte olurlar :) temmuz 6 yıl önce
  • Acil durumlarda belki.. temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz önceki harddisk soruma cevap verdiğiniz için bu sorumda da yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm için sizi etiketledim. teşekkürler. misty 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Teorik olarak oynanabilir. Zira sabit disk bölümü ile harici bellekler arasında görece hız farklılıkları dışında bir fark olmaz. Eğer @tahatugyan tavsiyesindede ifade edidiği şekilde USB 3.0 harici bellek ile denersen oynayama şansın olabilir. Fakat GTA 5 çok büyük boyutlu bir oyundur ve bunu yükleyebilmek dahi çok zamnını alacaktır ve oyunu oynayabilsen dahi sonuçtan nekadar memnun olabilirsin orası bence meçhul. Oyun oynama yaşlarında değilim, oyunları iyi bilmem ve bu sebeple tam fikir belirtemiyorum. Ama şüpheliyim. Deneyerek ancak anlayabilirsin.

Not: Oyunlar ve/veya programlar harici disklere yüklense bile bu yüklemelerde ayrıca windows yüklü sabit disk bölümündede bazı dosyalar ve kayıtlar oluştururlar. Kaldıki GTA çok büyük dosyalı bir yüklemedir ve windows yüklü sabit disk bölümüne mutlaka hatırı sayılır boyutlarda dosyada atacak ve çok sayıda kayıt oluşturacaktır. Yükleme yapacaksan bunlarıda gözününe almalı, hesabını ona göre yapmalısın.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • Diskin çok ısınıp içindeki diğer dosyalarımın yanmasından korkuyorum @temmuz ? misty 6 yıl önce
  • Sanmıyorum. Daha doğrusu öyle birşey olmaz. Ama hatalı yüklemelerde falan problemler falan oluşursa kilitlenmeler vs yaşanabilir ve harici disk açılamaz hale gelebilir. Böyle oluncada bu USB diski biçimlendirmek mecburiyeti gerekebilir. Bu sebeple önce USB diskteki önemli arşiv vb önemli dosyaların yedeklenmesinde fayda olur (Daha doğrusu bu yapılmadan devasa boyutlu oyun yüklemesini yüklemeye kalkışmak hiç doğru olmaz) @misty temmuz 6 yıl önce
  • Peki. Çok sağolun. misty 6 yıl önce
  • Ayrıca kullanmak istediğin USB harici disk kapasitesi ne kadar? GTA 5 oyununun yüklenmesine müsait kapasitedemi? Öyle büyük kapasiteli harici diskler olmaması lazım. Eğer elindeki oyun yüklemesinin rip'lenmiş (ultra sıkıştırılmış) hali ise bu yükleme çok problemli olur veya olamaz. Zira hem rip'li dosyaların açılarak yüklenebilmesi oldukça fazla işlemci gücü ve ram performansı gerektirir hemde riplenmiş dosyaların açılmasından sonra tahminlerin çok daha ötesinde büyük dosyalar ortaya çıkabilir, haliylede bu vaziyette yüklemede gerekli disk alanı yetersiz kalabilir. Sonuç olarak çok zorluyor ve risk alıyor gibisin. Bir daha düşünmelisin. @misty temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz Bilgisayarımda hiç yer kalmadı (C+D 500 gb doldu). 1TB hard disk alacağım. Sık kullandığım dosyaları değil de ara sıra oynadığım oyunları aktarırsam hem disk sürekli bilgisayara takılı kalmamış olur diye düşünüyordum. Şimdi tüm dosyaları diske atıp bilgisayarda oyunlara yer açmanın daha mantıklı olduğuna karar verdim. Harddisk sürekli bilgisayara takılı kalsa bi sorun olmaz herhalde değil mi? misty 6 yıl önce
  • Öyle yaparsan daha iyi olur. Kolay gelsin @misty temmuz 6 yıl önce
  • Sağolun @temmuz misty 6 yıl önce

Merhaba

Hddnin usb çıkışı 3.0 ise ve bağlantı yaptığın port 3.0 usb desteğini sunuyorsa oyunları sorunsuz bir şekilde oynayabilirsin. Ancak hddnenin 2.0 usb çıkışı varsa veya cihaz 3.0 portunu desteklemiyorsa oyunda takılmalar vs gibi problemler meydana gelebilir

Asağıdaki Görselde Usb 3.0 ve 2.0 portları arasındaki tasarımsal fark mevcuttur

usb 2.0 vs 3.0 ile ilgili görsel sonucu

Umarım faydalı olmuştur.

tahatugyan tahatugyan (1206)
6 yıl önce cevaplandı

  • @tahatugyan harddiskin ısınıp yanma ihitmali yok mu? misty 6 yıl önce
  • içine başka önemli dosyalarımı da yüklicem misty 6 yıl önce
  • ihtimal değil risk demek istedim misty 6 yıl önce
  • @temmuz arkadaşımız daha detaylı bir şekilde açıklamış tahatugyan 6 yıl önce