Harici HDD yerel disk gözüküyor

Selam arkadaşlar samsung marka 1tb harici harddiskim yerel disk gözüküyor önceden SAMSUNG(G): gözüküyor su şimdi yerel disk (E) : gözüküyor formatına baktım raw falan olmamış NTFS formatı içindeki bilgilere ulaşamıyorum tıkladığınızda dizin hatası gibi hatalar yazıyor ve PC kilitleniyor kablosunu çıkardığında bicimlendir yazısı geliyor içindeki bilgileri nasıl alabilirim veya HDD nasıl eski haline gelir yardımcı olabilirmisiniz rica etsem.. :((

jackall006 jackall006 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İsim önemli değil. Biçimlendirirken -biçimlendirme öncesi- arabirimde isim o durumdaysa biçimleme sonrası harici diskinin ismi öyle olur. Biçimlendirme sırasında alakalı arabirimde istersen isim olarak nasıl görülmesini istiyorsan o ismi klavyeden kendin girebilirsin.

    Sürücü harfinin/harf değişmesininde bir önemi ve/veya mahsuru yok. Windows sürücüleri kendisi otomatik sıralandırır ve harf ataması yapar. Aynı harici diski başka bir makineye takarsan farklı sıraya ve farklı sürücü harfine rastlayabilirsin.

    Ayrıca istersen Disk Yönetiminden eğer sürücü harfini beğenmiyorsan klavyeden değiştirebilirsin (Müsait harfler için değiştirme olabilecektir)

    Fakat harici diskte bir problem olduğuda anlaşılıyor. Sürücü üzerinde sağ tık ile "Özellikler"e gir ve üst kısımdaki "Araçlar" sekmesine girerek "Denetle" düğmesini tıkla. Disk denetlemesi sürücüdeki problemleri düzeltebilirse harici diskin yeniden kullanılır hale gelecek, verilerde bir kayıp olmayacaktır. Yok diskteki bozulma fazlaysa ve disk denetleme yapılamazsa/başarısız olursa mecburi olarak diskin biçimlendirilmesi gerekecektir.

    Disk biçimlendirildikten sonrada bir recovery programıyla verilerin kurtarılması gündeme gelir (Tüm verilerin eksiksiz kurtarılmasının garantisi olmaz).

    Disk denetlemeyi dene olmazsa ve gerekirse bir "recovery" programı tavsiyesi yaparız.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Derdim harflerde değil HDD içine giremiyorum sorun bu bilgilere ulaşamıyorum çoğu kişi raw olmuştur dedi özelliğine baktım raw falan olmamış NTFS formatı gözüküyor fakat kullanamıyorum 900gb veri var içinde boyutunda normal gözüküyor tıkladığınızda dizin hatası veriyor PC kilitleniyor sorun bu jackall006 7 yıl önce
    • Disk denetlemesi yap dedim, okumadınmı? temmuz 7 yıl önce
    • Eğer disk denetlemesi o makinede yapılamazsa başka bir PC'ye takarak disk denetlemesini birde orada denersin @jackall006 temmuz 7 yıl önce
    • Birde bağlantı yaptığın USB portta veya kabloda problem olabilir. Farklı USB portu ve kablosu kullanarakta denersin @jackall006 temmuz 7 yıl önce
    • Dediğini yaptım denetleme yaptı şimdide erişilemez parametre hatası veriyor bunun için bir​ tavsiyeniz var mı ?? jackall006 7 yıl önce

    1) Çalıştırı açın ( Win Key + R )
    2) cmd yazın ve Tamam butonuna tıklayın.
    3) Sürücü konumunu açılmayan sürücü ile değiştirin ( Sürücü harfi ile ardından iki nokta üst üste E:  )
    4) Aşağıdaki komutu yazın autorun.inf dosyasının orada olup olmadığını teyit edin
    5) Komutu girip Enter tuşuna basın:  attrib -S -H -R autorun.inf
    6) Komutu girip Enter tuşuna basın:  del autorun.inf
    7) Bilgisayarımdaki orijinal sürücü etiketini yeniden adlandırın.

    İşe yaramalı.

    kawamoto kawamoto (71)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Slm CMD ile disk taraması hata ayıklama yaptım hala parametre hatası veriyor ve PC kilitleniyor sürücüye giremiyorum sağ tıklayıp özellikler dediğimde yine PC kilitleniyor bunu çözmek için bı oneriniz var mı jackall006 7 yıl önce
    • HDD yi başka bir bilgisayarda açmayı denediniz mi? kawamoto 7 yıl önce
    • Evet 3 farklı pcde denedim hepsinde aynı parametre hatası veriyor partition recovery programlarında içindekileri görebiliyorsunuz ama kurtarmak istediğinizde hata veriyor sürekli jackall006 7 yıl önce