Haxdoor virüsü nasıl temizlenir?

 Haxdoor virüsü nedir?

 Haxdoor virüsü tehlikeli mi?

 Haxdoor virüsü nasıl temizlenir?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Haxdoor virüsü nedir?

    Haxdoor virüsü, RAT (Remote Administration Tool) olarak adlandırılan, uzaktan saldırganların bilgisayarın kontrolünü
    ele geçirmeye olanak sağlayan bir zararlı yazılımdır.

    Haxdoor aslında oldukça eski bir virüs. İlk olarak 2004 yılında tespit edilmiştir. Farklı senelerde güncellenmiş sürümleri
    ortalıkla görünen Haxdoor virüsü antivirüsler tarafından şu adlar ile tespit edilebiliyor:

    • F-secure  Backdoor:W32/Haxdoor
    • Symantec / norton  Backdoor.Haxdoor.B
    • Microsoft Backdoor: Win32/Haxdoor

    Ayrıca şu adlar ile adlandırılan varyantları söz konusu:

    • Backdoor:W32/Haxdoor.M
    • Backdoor:W32/Haxdoor.KI
    • Backdoor:W32/Haxdoor.KG

    Haxdoor virüsü tehlikeli mi?

    Haxdoor virüsü oldukça tehlikeli bir virüs.  Bilgisayardaki kritik bilgileri saldırgana gönderiyor.
    Örneğin saklı olan parolalar gibi.

    Haxdoor bilgisayardaki güvenlik yazılımlarını devreden çıkartabiliyor ve aynı zamanda
    çekirdek seviyesinde kendini gizleyebiliyor.

    Kurbanın kullandığı işletim sistemine bağlı olarak da  BIOS bilgilerini sıfırlayabiliyor, sabitdiskeki verilere zarar verebiliyor
    veya bilgisayarın olur olmaz kapanmasına sebep olabiliyor.

    Haxdoor virüsü nasıl temizlenir?
    Haxdoor virüsü güncel antivirüsler tarafından tespit edilebiliyor. Bilgisayarınıza Haxdoor virüsü bulaşmış işe şu yazılımlar ile bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz:

    Önemli: Bu uygulamaları temiz olduğundan emin olduğunuz bir bilgisayarda USB diske indirin. Norton Power Eraser uygulamasını USB diskten çalıştırın. Hiç bir şekilde bilgisayarınızda uygulama çalışmıyorsa en önce HitmanPro.Kickstart nedir, nasıl kullanılır? uygulamasını indirin ve USB'ye yazdırın. Linkte nasıl yapıldığı anlatılıyor. Daha sonra Hitman USB diski ile bilgisayarı açın tarama yapın.

    1. Önce bilgisayarınızı bununla taratın: Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?
    2. Daha sonra ikinci kontrol amaçlı Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır? programı ile bilgisayarınızı taratın.

    Haxdoor  virüsü format ile temizlenir mi?

    Ben bilgisayarımı antivirüs ile temizlemek istemiyorum format atmak istiyorum diyorsanız (bazı kullanıcılar nedense bu yolu tercih ediyor) sizin tercihinizdir, yapabilirsiniz.

    Bilgisayarınızı formatlarsanız ve kurulumu temiz olduğundan emin olduğunuz bir Windows işletim sistemi diski ile yaparsanız bilgisayarınız temizlenir.

    murat murat (12492)