hayatımda gördüğüm en ilginç mikrofon sorunu

Selam arkadaşlar elimde TRUST mico mikrofon var ve 11 yıllık Casper bir masaüstü bilgisayarım var geçici olarak kullanıyorum. Olay şu mikrofon ilginç bir bass sesi veriyor arkadan konuşma sesim ise kaliteli ve normal ama elimi bilgisayarın kasasının herhangi bir yerine değdirince (ufacık bir parmak ucu teması bile) uğultu kesiliyor ve ses yine aynı düzeyde devam ediyor ama rahatsız edici bass kesiliyor. Elimi çektiğim anda uğultulu bass yeniden geliyor ancak ses düzeyimde kalitesinde vb. hiç bir değişiklik olmuyor. Bu sorun bana baya bi ilginç geldi hangi elimi kasanın metal bölgesine değdirirsem değdireyim (ön panel plastik, oraya değdirince olmuyor) uğultu kesiliyor. Elimi mikrofona değdirirsem uğultu iyice artıyor.

alpucr1 alpucr1 (9)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kasanın ve/veya elektrik hattının (belki binanın) toprak hattı yok. Bunu araştırmalısın. Araştırma ve köklü bir çözüm imkanın  olmazsa geçici olarak elektrikçi literatüründe "sıfırlama" olarak tabir edilen tedbiri uygularsın. "Sıfırlama" aygıt güç bağlantısı için kullanılan prizde nöt'r (sıfır) ile yine prizdeki toprak aksamının birbilerine bağlanarak kısa devre edilmesi şeklinde olur (Elektrik sigortalarının kapatılarak biraz olsun elektrikten anlayan birileri tarafından yapılması tavsiye edilir). Uğultunun kesilmesinde ve muhtemel bazı elektriksel problemlerin önlenmesinde faydalı olabilir.

    Kolay gelsin.

    Edit:

    Sesin çıkmadı. Herhalde yapamadın. Altta link veriyorum. Görselleride mevcut. Faydalanırsın:

    Sıfırlama nedir? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Yani kasaya dokunduğumda kesilen uğultu bundan mı kaynaklanıyor ? alpucr1 7 yıl önce
    • Kasada ufak bir kaçak var. Prizde dediğim bağlantı yapılırsa bu kaçak sıfırlanır ve çözüm olur diye düşünüyorum @alpucr1 Sen dediğimi bir yap hele. temmuz 7 yıl önce
    • Eğer prizde sıfırlama yapamazsan, kasanın metal kısmına bir kablo bağlayarak onu evdeki su şebekesine ait bir boruya veya kalorifer'e ait borularada bağlayabilirsin. O halde sıfırlama o hatlardan olur. Fakat bunu yaparken boruların bağlantı yapılan kesiminin izole, boyalı falan olmamasına dikkat edilmeli, varsa o kısımdaki boya kazınarak iletkenlik sağlanmalıdır @alpucr1 temmuz 7 yıl önce
    • kasa zaten eski hiçbirşey yapmaktan korkmuyorum (elimi prize sokmak hariç :D) bu sıfırlama işlemini nasıl yapabilirim? yukarıdaki anlatımı pek anlamadım da :D alpucr1 7 yıl önce
    • Onu anlamadıysan benim yapabilceğim başka şey olmaz. Yada yakınlarda su veya kalorifer borusu varsa kasadan (metal dokunduğun yerlerden.. bir vida falanda olabilir) o borulardan en yakında olanına bir kaplo bağla. Bundan kolay birşey olabilimi hayatta :)) temmuz 7 yıl önce
    • Yapamadıysan mesajım altına yeniden bak, ekleme yaptım @alpucr1 temmuz 7 yıl önce