Hdd diskim bios'da görünmüyor

Merhaba, Bios güncellemesi yaptım. Hdd diskim üzerinden windows açılmadı ve hdd diskim bios'da gözükmedi. Ben de format atmak istedim, format sırasında sabit disklerimi "c" ve "d" olmak üzere gördüm, c'yi sildim ve üzerine yükledim, ön yükleme bittikten sonra windows yüklemesine geçmek için bilgisayarım baştan açıldı; fakat hdd üzerine windows yüklemesini yapamadı, tekrar baştan başlattı kendini ve formatı başa aldı. Acaba hdd diskim çökmüş olabilir mi? Teşekkür ederim.

Not: Bios pilini çıkarıp 15-20 dakika bekledim ve sonra bios pilini takarak bios'u resetledim.

Anakart Adı  Intel Rock Lake D865PERL (5 PCI, 1 AGP, 4 DDR DIMM)

Anakart Çipseti  Intel Springdale i865PE

Anakart adını yazdım.Yüklediğim bios ise aşağıda linkini verdiğim adresteki üç bios seçeneğinden ortadaki bios sürümü. Ben üç bios seçeneğinde her üçünün de olduğunu düşündüğümden ve ortadaki seçeneğin mb'ı daha fazla olduğu için ortadaki biosu yüklemiştim. Bu arada yüklediğim bios yazılımı ram, ekran kartı, işlemci vb. diğer donanımları görüyor, sadece hdd kısmında hata veriyor. Teşekkür ederim.

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=8408&ProdId=949&lang=eng

kalenderrr kalenderrr (41)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Recovery BIOS Update [P21-0089.BIO] -

    Bio dosyası BIOS kurtarma dosyasıdır. BIOS guncellemesi sırasında sorun oluşursa kullanılacak dosyadır.

    BIOS guncellemesi sırasında Bios hasar görebilir. Bu durumda BIO dosyası kullanılmalıdır.

    Express BIOS Update [RL86510A.86A.0089.P21.EB.EXE] - Windows tabanlı BIOS guncelleme yazılımı.

    Iflash BIOS Update [RL86510A.86A.0089.P21.IB.EXE] - DOS tabanlı BIOS guncelleme yazılımı.

    Siz ortadakini seçerek doğru yapmışsınız. Fakat bu BIOS sürümü sizde sorun çıkartmış gibi görünüyor.

     Intel Rock Lake D865PERL Bios Sürümleri adresinden tüm sürümleri görebilirsiniz. Bu sayfadan bir önceki sürümü yükleyebilirsiniz. Her zaman en son sürüm BIOS düzgün çalışacak diye bir kural yok. Anakart üreticileri düzgün çalışan bir sisteminiz varsa BIOS yazılımınızı güncellemeyin der.

    Windows işletim sistemi açılmıyorsa DOS ortamında BIOS güncellemesi yapmayı deneyebilirsiniz. Aşağıdaki linkte nasıl yapılacağını anlattım:

     USB bellekten Bios Güncellemesi nasıl yapılır?

    CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır?

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkür ederim. windows'u hdd üzerinden açamadığım için zannedersem bir önceki sürümü yükleyemiyecem.Bana yüklediğim bios yazılımının ekran kartı, işlemci ve ram gibi donanımları görüp hdd diski bios'da görmemesi çok garip geldi. kalenderrr 10 yıl önce
    • Aslinda yapabilirsiniz. Aksam nasil yapabikirsiniz anlatacagim. Suanda yolda oldugum icin detayli yazamiyorum cemkara 10 yıl önce
    • Cem Bey buraya cevap yazacaktınız, teşekkür ederim. kalenderrr 10 yıl önce
    • Cevabıma bir de link ekledim. Umarım çözüm olur. cemkara 10 yıl önce
    • Teşekkür ederim. kalenderrr 10 yıl önce
    • Önceden olduğu gibi şimdi de bios 'da flash disk gözükmedi, acaba "rufus" programıyla dvd'ye de free dos işletim sisteminin açılış dosyalarını kopyalabilir miyim;çünkü dvd ile açılış yapabiliyorum?Teşekkür ederim. kalenderrr 10 yıl önce
    • Rufus sadece USB bellekler içindir. Ama başka bir yöntem ile önyüklemeli free dos dvd yapılabilir. Akşam saatlerinde bunula ilgili bir çözüm paylaşırım cemkara 10 yıl önce
    • Teşekkür ederim. kalenderrr 10 yıl önce
    • Kusura bakmayın geç oldu anca ekleyebildim. Cevabın içinde linki bulabilirsiniz. cemkara 10 yıl önce
    • Teşekkür ederim. kalenderrr 10 yıl önce
    • yardımlarınız için teşekkür ederim, hdd diskim çökmüş. kalenderrr 10 yıl önce

    Doğru Bios yazılımını yüklediğinize emin misiniz?

    Sorunun Sabitdiskte olduğunu düşünmüyorum açıkcası.

    Eğer her şey Bios güncellemesinden sonra ortaya çıktıysa, hatalı veya bug içeren bir Bios güncellemesi yüklemiş olabilirsiniz.

    Sizin yerinizde olsam Bios güncellemesini geri alırdım. Yani eski Bios yazılımını geri yüklerdim.

    Belli ki yeni Bios yazılımı sorun çıkartmış. Windows kurulumunu tamamlayamamanızın sebebi de bu olabilir.

    Bios güncellemesi sonrasında işletim sisteminiz çökmüş gibi görünüyor. Keşke anakart modelinizi ve yüklediğiniz Bios sürümü gibi bilgileri verseydiniz.

    hakan hakan (15394)