HDD mi? SSD mi?

HANGİSİNİ TAVİSYE EDERSİNİZ HIZ VE GÜVENİLİRLİK AÇISINDAN HANGİSİ DAHA İYİ, BİLGİSAYARIM 1 TB HDD DEPOLAMA ALANI VAR ONUN YERİNE 250 VEYA 500 GB SSD ALSAM DAHA İYİ Mİ? TAVSİYE EDER MİSİNİZ?

veysi2023 veysi2023 (149)
5 yıl önce sordu

  • Veysi soru ve yorumlarında küçük harf kullanırsan iyi olur. İnternet ortamında sürekli büyük harf ile yazmak bağırmak anlamına gelir. Ayrıca çirkin görünüyor. hakan 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Tabii ki SSD alman daha mantıklı olur. SSD, normal bildiğimiz HDD'lere göre çok çok daha hızlı ve performanslıdır.

Basitçe anlatmak gerekirse:

7200 RPM'lik bir hard diskin okuma / yazma hızı ortalama 120 MB,

5400 RPM'lik bir hard diskin okuma / yazma hızı ortalama 60-70 MB civarlarındayken,

bu oran SATA SSD'lerde 600 MB'a kadar çıkabiliyor. Tabii bu teorik hızlar. Kullanıcıya her ne kadar 600 MB'ın tamamı yansımasa da, SSD diskler her zaman daha performanslıdır.

Bildiğim kadarıyla sen laptop kullanıyordun. Söylediğin gibi 250 GB'lık standart bir SSD, Windows ve programlar için gayet yeterli olur. Laptopun içinde ek bir disk slotu varsa 1 TB'lık diskini oraya takarsın, yoksa CD girişine takarak kullanabilirsin. Tabii bunun için ayrı bir aparat var.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

  • TEŞEKKÜR EDERİM, HDD DİSKİMİ APARATINI ALARAK KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM SSD DİSK BÜTÇEME GÖRE 250 VEYA 500 GB ALACAM BU ŞEKİLDE ALAN KONUSUNDA SORUN YAŞAYACAĞIMI DÜŞÜNMÜYORUM. veysi2023 5 yıl önce
  • Şimdi aklıma geldi şöyle de yapabilirsin. Eğer 1 TB'lık diskinin bilgisayarında olması bir zorunluluk değilse, ona bir disk kutusu alıp harici olarak da kullanma imkanın var. Yani canın istediği zaman 1 TB'lık diskini USB kablosu ile laptopa takıp kullanabileceksin. CD girişi önemli diyorsan bu daha güzel olur senin için. @veysi2023 omercik 5 yıl önce
  • EN İYİSİ BU BENİM İÇİN TEKRARDAN TEŞEKKÜR EDERİM. veysi2023 5 yıl önce