HDD Okumama sorunu

Merhaba.
hayırlı bayramlar.

ufak bir sorun yaşıyorum hdd ile.

HDD pcye bağlı bios'da gözüküyor.
boot menüde gözüküyor.

pc'yi açınca windows açılınca hiç bir yerde görünmüyor.
ne ile alakalıdır acaba bu sorun?

oymak oymak (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Gördüğüm kadarı ile her iki HDD'de Slave olarak ayarlanmış. Bu soruna yol açar. Disklerden biri Master diğeri Slave olarak ayarlanırsa bu sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

    Disk üzerinde jumper bulunur. Bununla Master Slave ayarını yapmalısın.

    hdd jumper

    Youtube de bununla ilgili videolardan faydalanabilirsin.

    HDD üzerinde Master Slave ayarının nasıl yapıldığı bir şema bulunur:

    Master slave ayarı

    Örneğin bu şemada ilk ayar Master ayarıdır. Bu ilk ve öncelikli disk demek. İşletim sistemi yani Windows kurulu olan disk Master olmalıdır.

    Eğer Jumper tamamen çıkarılırsa HDD slave olur. Bu ikinci disk anlamına gelir.  Bu Jumper ayarı disk marka ve modeline göre değişir.

    alattin alattin (16999)