HDD'yi SSD ile değiştirirsem Windows 10 lisansım gider mi?

Eski laptopta HDD yerine SSD taktırmayı düşünüyorum. Çünkü bilgisayarım artık çok yavaşladı. HDD çıkartılıp SSD takılırsa Windows 10 lisansım ne olur? Windows 10 lisansım artık geçersiz mi olur? Bir kaç yerde windows lisansının donanımla birleşik olduğunu dolayısıyla hdd değişirse lisansın silineceğini okudum bu doğru mu?

ceyda ceyda (312)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 lisansına hiç bir şey olmaz. HDD'i SSD ile değiştirebilirsin.

    Windows 10 aktivasyonu gerçekleştirildiğinde dijital lisans sahibi olursun.  Dijital lisans da anakartına gömülür.  Bu sebepten sen  HDD - SSD değişikliği yaptığında bir sorun yaşamazsın.

    Windows 10'u tekrar SSD diske kurduğunda Windows 10 lisansının otomatik olarak aktivasyon gerçekleşir.

    Sadece kurulumu yaparken dikkat etmen gereken çok önemli bir nokta var. Hangi Windows 10 lisansına sahipsen onu yeni SSD ye yükle.

    Misal Windows 10 home kullanıyorsan yeni SSD'ye Windows 10 Home kur. Başka sürüm kurarsan lisansın geçerli olmaz. Aktivasyon gerçekleşmez.

    murat murat (12492)
    2 yıl önce cevaplandı

    • çok teşekkür ederim hızlı cevap için ceyda 2 yıl önce