HDD yi SSD ile değiştirme sadece windows'u aktarma nasıl yapılır?

HDD yi SSD ile değiştirme sadece windows'u ( 8.1 den yükseltme orjinal 10 kullanıyorum ) aktarma nasıl yapılır? 1 TB HDD mi 480 GB SSD ile değiştirmek istiyorum, HDD ful doluya yakın olduğundan CLONE işlemi yapamıyorum zira klonlanacak diskte en az diğerindeki veri kadar boş alan olması lazım, HDD'ki dolu alanı SSD'deki boşluk seviyesine indirebilmek için harici diske aktarma işini 1 gündür bitiremedi, artık bıktım ve sonlandırdım.

Sadece windows'u CLONE yapabileceğim bir sistem yok mu? Belgeler ( video, fotoğraf, vs diğerleri ) HDD 'de kalsın.

Bunu en uygun nasıl yaparım? Yapılacak işlemleri sırasıyla anlatabilecek varsa çok teşekkür ederim.

Not : Windows versiyonu 8.1 den yükseltme Windows 10 kullanıyorum ORJİNAL

muratbora muratbora (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Sisteminin HDD olan halinde Yerel Disk C ve D olmak üzere iki farklı sürücü varsa disk klonlama yazılımında sadece C sürücüsünü aktarırsın, D sürücüsünü aktarmazsın böylece sadece Windows ve programlar aktarılır.

    Ama yok C ve D olmak üzere iki farklı sürücü yoksa işin zor. Durum nedir sende?

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Malesef sadece C: sürücüsü görüyorum, yani hepsi aynı yerde...Proğramlar, dosyalar, windows hepsi C de muratbora 5 yıl önce

    Malesef sadece C: sürücüsü görüyorum, yani hepsi aynı yerde...Proğramlar, dosyalar, windows hepsi C de

    muratbora muratbora (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Bu durumda dediğim gibi işin zor. Önce bi harici disk veya o dosyaları aktarabileceğin başka bir konum bulman gerek. Sadece Windows'u aktarma diye bir şey yok benim bildiğim. Disk klonlama yazılımları sürücüleri klonlar. Senin amacının ne olduğunu bilmez. omercik 5 yıl önce
    • Harici diskim var 500 GB HDD, şimdi nasıl bir işlem yapacağım sıralama şeklinde anlatabilirmisiniz? Ben window's u ve proğramları ( photoshop, excel vs...) nasıl aktaracağım SSD'ye bunu bilmiyorum...Aslında HDD'ye hiç dokunmadan söküp yerine sıfır SSD yi takıp yeni WİNDOWS kurulmasından falan bahsediyorlar ama nasıl yapılacağını anlatan bir makale veya video bulamadım... muratbora 5 yıl önce
    • Altta @temmuz bahsetmiş sadece sistem klonlama seçeneği de varmış ben bunu yeni öğrendim. Ama o özellik ücretli sürümde var. Para vermeyeyim diyorsan harici diskine aldığı kadar, daha doğrusu SSD'nin boyutuna ulaşana kadar verilerini aktar. Programları falan sil vs. o dengeyi bir şekilde sağlamaya çalış. Photoshop, Excel gibi programlar C sürücüsünde kurulu olduğu için onları kaldırmadığın sürece SSD'ye aynen aktarılır zaten. @muratbora omercik 5 yıl önce

    AomeiBackupper programının Pro surumunde senin istedigin gibi "sadece sistem klonlama" seçeneğide var ama bu programın Pro sürümü paralidir; satın alınması gerekir. Disk klonlama nedir, nasıl yapılır (tıkla) konusunda @ismailsarp paylasimi ucretsiz Standart surumdur; bu sürüm o fonksiyonu gerceklestiremez.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • peki pro sürümünü almak istemeyenler ve tüm diski klonlamak istemeyenler için SSD ye sadece windows'u taşımak isteyenler için hiç bir alternatif seçenek yok mu? Teknoloji bu kadar mı çaresiz? muratbora 5 yıl önce
    • Teknoloji caresiz olsaydı Pro sürümüne bu fonksiyonu ilave edemezlerdi. Yazılım yazanlar bu işleri babalarının hayrına yapmıyorlar. Bu işlerde maksat para kazanmaktır; kazanç elde etmek için yapıyorlar. Eğer crack durumlarını falan ima ediyor ve soruyorsan biz o işlere karışmıyoruz. Uzmanım net kuallarına uymaz. Bu fonksiyonu gerçekleştiren ücretsiz yazılımlar varmı diye soruyorsan bilemiyorum ama ücretsiz olabileceklerinide hiç sanmıyorum. @muratbora temmuz 5 yıl önce
    • Elbetteki yazılımcılar para kazanmak ister, sizede herkes ister...Kimse parasız iş yapamaz, sizin bu siteyi kurma amacınız bile para kazanma amaçlıdır, bu gayet doğal...Crack'tan hiç bahsetmiyorum işimde olmaz zaten...Ama HDD'yi hiç bir işlem yapmadan söküp SSD'yi takıp sıfır SSD'ye Windows kurulmasından bahsedilmiş bir çok yerde, Daha sonra HDD'yi ya DVD bölümüne takıp ( ilave aparat ile ) yada HDD usd 3.0 dönüştürücü kutu ile kullanılabileceğinden bahsedilmiş...Yani hiç bir yere bir aktarma klonlama işlemi yapılmadan çözümden bahsedilmiş ama nasıl yapılacağını gösteren bir kaynak yok, SSD ye sıfır windows 10 nasıl kurulur, hali hazırdaki HDD deki windows 10 lisansı nasıl SSD ye nasıl aktarılır, Yeni SSD ye windows 10 kurulum sonrası çıkartılan HDD 'ki proğramlar kullanılmaya devam edilebilinir mi USB veya DVD yerinden bağlanıldığında...Bunları bir sırasıyla anlatan kaynak olsa çok iyi olur, öğrendiğim zaman bizzat kendim üşenmeyip hazırlayacağım hem video hemde makale... muratbora 5 yıl önce
    • Biraz karıştırmışsın anlaşılan. Birincisi bu siteyi kuranlar arasında değilim. Onlar (veya o kişi) bunu neden yaptı, bu hususta bir bilgim ve peşin hükümlü fikrimde yok (Muhtemelen para kazanma, gelir elde etme maksatlıdır ama bazan bu işler hobi içinde yapılabiliyor). Bende senin gibi bu sitenin herhangi bir üyesiyim. İkincisi ben burada destek için her hangi bir gelir elde etmiyorum; ne yaparsam hepsi ölmüş babamın hayrına, memleket menfaatine.. Sana kolaylıklar dilerim. İnşallah başarılı olur ve başkalarınada faydalı olabilirsin :) @muratbora temmuz 5 yıl önce
    • Allah razı olsun, iyi ne güzel işte anne babaların amel defteri öldükten sonra 3 şey nedeniyle açık kalır ve sevap & günah yazılmaya devam eder...Bunlardan biriside HAYIRLI / HAYIRSIZ evlattır...Hayırlı evlat herkese iyilik yapar elinden tutar, bol bol dua alır tabi bu dualar yarısı kendinize yarısı sizi yetiştiren anne / babaya gider, HAYIRSIZ olursanız, herkese zarar verirseniz, beddua alırsınız bununda yine yarısı size yarısı ANNE / BABA'ya gider kötü bir evlat yetiştirdikleri için...Anne / babanızın hanesine bol bol sevap yazdırırsınız inşallah... muratbora 5 yıl önce
    • :) @muratbora temmuz 5 yıl önce