HDD z yüksekliği (z-height) nedir?

HDD z yüksekliği nedir?

HDD z-height nedir?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HDD z-yüksekliği nedir? HDD z-height nedir?

    z yüksekliği nedir?

    z-yüksekliği basitçe Harddisk yani sabitdiskin yüksekliğini ifade eder. Özellikle 2.5inç laptop disklerinde yükseklik önemli bir konudur.

    z-yüksekliği 5mm, 9.5mm, 7mm, 12.5mm gibi milimetre cinsinden değer alır. Bu diskler ultrathin yani ultra ince disklerdir.

    5mm ultra ince disk

    z-height yani türkçe karşılığı olan z yüksekliği masaüstü için çok önemli olmasa da dizüstü bilgisayarlar için uygundur.  Eğer laptopda disk değiştirilecekse buna dikkat edilmesi gerekir.  Yeni disk eski diskle aynı z-yüksekliğine veya daha düşük bir z-yüksekliğine sahip olmalıdır.

    Yani siz 7.5mm z-yüksekliğine sahip bir diskiniz var ve yeni bir disk almak istiyorsunuz o zaman alacağınız disk 7.5mm veya altı değere sahip olmalıdır. Örneğin 5mm z-yüksekliğindeki bir disk eski diskin yerini tutacaktır.

    2.5 inç disklerde, laptop diski, vida yerleri aynıdır. Bu sebepten herhangi bir sorun olmaz. Hatta daha ince disk takmak hava dolaşımı açısından daha sağlıklıdır. HDD üzerinde veya altında az da olsa hava boşluğu kalacaktır.

    9.5mm hdd - 12.5mm hdd

    hakan hakan (15424)