HDMİ, VGA, Analog, DVI bağlantı farkları nelerdir?

Ekran kartı: Asus GT 1030 OC Phoenix
Monitör: Samsung S22B350H

Hem ekran kartımda, hem de monitörde HDMİ mevcut. Fakat, bilgisayarcı bana DVI-Analog dönüştürücü verdi. Böyle sistemi bağla dedi.

Bende ekran kartımın çıkışı olan, DVI ile monitörümün girişi olan Analog'u bağladım.

Bir arkadaş bana, niye öyle yaptın? İkisi de HDMİ ya, öyle bağla dedi. Ben şimdi HDMİ kablo alsam daha mı iyi olur?

Fark ne olur? Tüm HDMİ kabloları standart mı? Fiyat olarak nasıllar?

musut musut (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    HDMI Kablolar kullanımları bakımlarından farklı olmazlar ama kalite ve haliyle fiyat farklılıkları olur. Ancak çok özel kullanım amacı olmazsa sradan bir HDMI kablosu gereken yeterlilikte görüntü ve ses iletkenliğini (aktarımını) sağlar.

    Belki en ucuzundan değilde genelde ucuz bir şey almak sana yetecektir. Pahalı bir kablo almaya gerek olmaz.

    Fiyatları kabloların uzunluğuna görede farkeder. Sana herhalde 1,5 veya 2 Metre uzunluk yeterli olacaktır:

    HDMI Kablo 1.50 M - 3.0 M  - n11

    Fakat bilgisayarcı dediğin şahsın senden analog bağlantı yapmanı istemesinin özel bir sebebi olabilir. Bunuda düşünerek araştırmalısın. Mesela HDMI özellikli ekran kartının önce orjinal sürücüsünün sisteminde yüklü olup olmadığına bakarsın. Eğer gerekli ve orjinal sürücüsü yüklü olmazsa o ekran kartından dijital çıkış alamayabilirsin. Ve eğer böyle bir durum varsa bu sebeple senden analog bağlantı yapman istenmiş olabilir. Bir ihtimaldir ama göz önünde bulundurulmalıdır; ona göre hareket edilmelidir.

    Konu komşudan bir HDMI kablo temin edilerek test edilebilir.

    "HDMİ, VGA, Analog, DVI bağlantı farkları nelerdir" sorusunun kaba ve genel cevabı ise video ve ses aktarımında kalite farklarıdır (Analog yani VGA bağlantılar ses sinyallerini aktaramazlar. Bu tür bağlantılar ile sadece görüntü aktarımı yapılabilir). En kaliteli video ve ses (A/V) aktarılarımları ise HDMI bağlantılar ile yapılabilirler.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Evet, HDMİ alsam görüntü gelse sorun yok demektir değil mi? Verdiğiniz linkteki birini beğendim, bu beğendiğim iki ucu da biri ekran kartına diğeri monitöre olur değil mi? Yani iki tarafları da farklı mı olur bunların? musut 6 yıl önce
    • HDMI Sadece görüntü aktarmaz, görüntü ile birlikte ses iletimide yapar. Eğer HDMI destekli (bağlantı yapılabilen) monitör ise bu monitörde dahili hoparlör sistemide olmalıdır. Eğer monitörün kendine ait hoparlör sistemi yoksa o monitörün HDMI özelliği ve bağlantısıda olmaz. Sen ekran kartının ve monitörünün bağlantılarına yeniden bir göz at ve incele. Veya konu komşudan bir standart HDMI kablo alarak bağlamaya çalış istersen (Hemen her evde bu kablolardan en az bir tane bulunur. Mesela uydu alıcılarla televizyonların bağlantısını sağlayan kabloların çoğunluğu bu kablolardandır. Önce geçici bir kablo bularak bağlanmayı deneki sonra boşuna satın almış olma @musut temmuz 6 yıl önce
    • Bakın, Ekran kartı: Asus GT 1030 OC Phoenix Monitör: Samsung S22B350H musut 6 yıl önce
    • Vaktiniz varsa araştırır mısınız? musut 6 yıl önce
    • Mesajıma tekrar bak @musut temmuz 6 yıl önce
    • Sağ olun. Vakit ayırdınız.. Çift taraflı HDMİ var, o zaman hiç dönüştürücüye gerek yok. Çift başlı HDMİ alıp, takayım. Belki önceki konumdaki kararma da geçer.. musut 6 yıl önce
    • Zaten en fazla 20 TL musut 6 yıl önce
    • Tamam, sende sağol ama önce bir komşu kablosuyla dene dedim, çokmu zor? Bilgisyarcı sana neden analog bağlantı yap dedi? Bunu düşünmüyormusun hiç? Belki ekran kartı orjinal sürücüsü yoksa ve ekran kartı tam doğru çalışamıyorsa.. Bunları tekrar tekrar yazdırmamalısın bana @musut temmuz 6 yıl önce
    • Evde, uydunun HDMİ ile denerim. Sürücü güncellemeye ise, Nvdia sitesinden yaparım. Son sürüm.. musut 6 yıl önce
    • Tamam, bende bunu diyordum başından beri. Eğer sürücüsü yüklü değilse öyle yaparsın. Kolay gelsin :) @musut temmuz 6 yıl önce
    • Sağ olun. Yıl olmuş 2018 hala Analog falan :D musut 6 yıl önce
    • Aklıma takıldı da, HDMİ kendi arasında da sürümleri varmış. Yani, HDMİ 2.0, HDMİ 2.1 gibi. Ben hangi sürümü alayım sizce? Hem ekran kartı, hem monitör için, HDMI sürümü kaç olmalı? Bildiğiniz gibi, 1080P monitör.. musut 6 yıl önce
    • Onlar çok gerekli olmayan bazı detaylar. Sen boşver sürüm bilgisini falan sadece HDMI kablo al yeterli. Standart bir HDMI kablosu.. @musut temmuz 6 yıl önce

    Görüntü almada sıkıntı yaşamazsın. Arada bir fark olmaz.

    nvidiagtx nvidiagtx (690)