Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatasının çözümü nedir?

USB Flash belleğe dosya kopyalamak istediğimde Hedef Klasöre Erişim Engellendi  Bu eylemi gerçekleştirmek için izne gereksiniminiz var hatası alıyorum ve USB belleğe herhangi bir dosya kopyalayamıyorum. Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatasının çözümü

    USB Flash bellek veya USB harici diske dosya kopyalarken veya USB içindeki bir dosyayı silmek istediğinizde Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatası alıyorsanız, yaşınabilir cihazlara erişiminiz kısıtlanmış olabilir. Bazen bu durum bir virüs yüzünden ortaya çıkar. Eğer bir ofis ortamında bilgisayar kullanıyorsanız sistem yöneticisiniz USB Flash belleğe yazma korumasını devreye sokmuş olabilir.

    Yerel Grup İlkesi Düzenleyici üzerinden Çıkarılabilir disklere yazma erişimi denetlenebilir. Yani bir USB flash belleğe veya USB harici diske yazma, dosya kopyalama işlemi kısıtlanabilir.

    Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatasının çözümü için şu adımları deneyin:

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Çalıştır penceresi geldiğinde çalıştır penceresine  gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basın. Windows 10 Pro kullananlarda karşınıza Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi gelecektir. Windows 10 Home, Windows 10 Home Single Language kullanıyorsanız Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sizde açılmayacaktır. Öncelikle Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini aktif etmeniz gerekir. Gpedit.msc (Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi) uygulamasını aktif etmek için şu linkte anlatılanları yapın:
      Windows Home sürümlerinde gpedit / Group Policy / Yerel Grup İlkesi Düzenleyici nasıl aktif edilir?
    3. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi üzerinde şu yolu izleyin:
      Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Çıkarılabilir Depolama Birimi Erişimi
    4. Daha sonra Bu alanda Çıkarılabilir Diskler: Yazma erişimini engelle ifadesini iki kere tıklayın.
      Yazma erişimini engelle
    5. Çıkarılabilir Diskler: Yazma erişimini engelle ayarını Yapılandırılmadı olarak ayarlayın.
    6. Uygula ve Tamam butonlarına basın.
    7. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi  penceresini kapatın.

    Bu işlemden sonra tekrardan USB belleğe dosya atmayı deneyin. Şimdi USB çıkarılabilir disklere yazma yetkiniz var. Bu işlemden sonra artık Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatası almamanız gerekiyor.  Eğer sorun devam ederse  bu çözüme yorum yazabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

      @alattin  Merhaba ,

      Aynı sorun bende var . Ben bir türlü çözemedim. Hatta bilgisayara yeni işletim sistemi kurdum olmadı. En son çare olarak windows 10 Pro 1903 sürümünü kurdum.Onda da aynı hata ile karşılaşıyorum . Etki alanına bağlı bilgisayar ve Usb yazma yetkim var. Diğer bilgisayar larda oturum açtığımda oluyor. Ama bir bilgisayar da olmuyor. Eğer çözüm bulabilirsen sana minnettar kalırım.

      huseyinkkamer huseyinkkamer (77)
      4 yıl önce cevaplandı

      • O pc de farklı bir kullanıcı ile etki alanına giriş yaptığında durum ne oluyur? alattin 4 yıl önce
      • onu denemedim. Deneyelim. huseyinkkamer 4 yıl önce