Heic Heif Hevc resim uzantısı gerekiyor. Heic Heif Hevc PC'de nasıl açılır?

Google Drive üzerinden fotoğraflarımı PC'ye indirdim.  PC'de resimleri ve videoları açmak istediğimde  dosyaların uzantısı .heic görünüyor ve dosyayı açmak istediğimde "Bu dosyayı görüntülemek için  hem HEIF hem de HEVC resim uzantısı gereklidir" diyor. Telefonum iPhone. Bu sebepten mi resim ve videolar PC'de açılmıyor? Heic dosyaları Heif Hevc PC'de nasıl açılır?

Anonim Anonim (156)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HEIF Formatı: Yüksek Verimli Görüntü Dosyası

    HEVC Formatı: Yüksek Verimli Video Sıkıştırma

    HEIF Nedir?

    HEIF ingilizce High Efficiency Image Format (HEIF)  cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden gelir. Genelde Apple iPhone telefonlarda kullanılan bir formattır.  Normalde resim formatı olarak JPEG kullanılır.  HEIF JPEG formatı yerine tercih edilen bir dosya, fotoğraf formatıdır.

    HEIF, daha düşük dosya boyutu ve daha kaliteli fotoğraflar sunar. Elbette bu karşılaştırmayı JPEG formatına göre yapıyorum.

    HEIF gelişmiş bir sıkıştırma formatı kullanır böylelikle dosya boyutları telefonda daha az yer kaplar. Bu format High Efficiency Video Compression yani Yüksek Verimli Video Sıkıştırma, kısaca HEVC veya H.265 tabanlıdır.

    IOS 11 bu formatı destekler.

    Normalde JPEG formatı transparan görselleri desteklemez.  HEIF formatı transparan görselleri de destekler.

    HEIC dosyası nedir?

    Eğer iPhone ile fotoğraf çekerseniz dosyalarınız .heic uzantısı ile kayıt edilir.  .heic iPhone telefonlarda fotoğraflar için kullanılan uzantıdır.

    HEIC  ses ve görüntü barındıran HEVC ile kodlanmış dosyalardır.

    Mesela ihpne Live Photos açıkken bir fotoğraf çekerseniz HEIC dosyası elde edersiniz ve bu sadece bir fotoğraf değildir.  Aynı zamanda ses de barındırır.

    Eski sürüm IOS telefonlarda ve tabletlerde  Live Photos  / Canlı Fotoğraflar  .JPG ve .MOV dosyası şeklinde kayıt ediliyordu.

    PC'de HEIC uzantılı dosyalar nasıl açılır?

    Windows 10 ve Windows 11 için bir eklenti yüklemeniz gerekir.

    Windows Magaza üzerinden HEVC Video Extensions from Device Manufacturer uygulamasını indirmeniz gerekir. Aslında bu bir uygulama değil sadece bir eklentidir.

    Cihaz Üreticisinden HEVC Video Uzantıları (HEVC Video Extensions from Device Manufacturer) indirmek için:

    https://apps.microsoft.com/store/detail/hevc-video-extensions-from-device-manufacturer/9N4WGH0Z6VHQ?hl=en-us&gl=US

    Linke gittiğinizde Get in Store App linkine tıklayın ve Magaza üzerinden indirin.

    murat murat (12492)