Herhangi bir programın nasıl çalıştığını anlamak için ne yapmalıyım?

Örnek üzerinden soracağım;

"Duplicate File Finder" bilgisayarda biribirinin aynısı olan dosyaları bulabiliyor. Bu işlemi nasıl yapıyor? Ben daha farklı bir program yapıyorum (hâla örnek veriyorum) Duplicate File Finder'in yaptığı işlemin de program da olması gerekiyor. Birebir aynısını kopyalamak hırsızlık olur, zaten bunun için programın koduna girmek gerek sanırım ve bu yapılması mümkün bir şey değil? Ben sadece bir programın nasıl çalıştığını anlayıp benzerini kendim yapmak istiyorum.

misty misty (556)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    -1

    Duplicate File Finder programı dosyaları sadece adlarına göre değil, dosya boyutları ve oluşturulma tarihlerine göre de inceler. Bunlara ek olarak MD5 algoritmesını kullanarak dosyaların içeriğini de tarayan bu programın hata yapma olasılığı yoktur. MD5 algoritması dosyaların digital parmak izlerini (ki bu özellik tıpkı bizim parmak izimiz gibi her dosyada eşsiz/benzersizdir) karşılaştırarak aynı dosyaları tanımlar.

    omercik omercik (9418)