HI Level Smart USB çalışmama sorununun çözümü nedir?

0

Herkese merhaba, iyi günler. Bende HI Level Smart model bir USB bellek var. Bu USB bellek çift girişli, yani hem telefona hemde bilgisayara takabiliyorum. Benim sorunum şu: Daha 2 gün önce sorunsuz bir şekilde hem telefonda hemde bilgisayarda çalışıyordu ama bugün denedim hiçbir şekilde çalışmadı. Telefonda çalışmadı, bilgisayara taktım "aygıt tanınamıyor" hatası verdi. USB bellek içinde önemli üniversite ödev dökümanlarım var, en azından onları kurtarsam yeter.. Lütfen yardımcı olur musunuz?

sevgikilinc sevgikilinc (21)
1 yıl önce sordu

Toplam 3 Cevap


0

Büyük hata yapmışsın, üzüldüm. Zira  HI Level USB flash bellek çok dandik bir depolama aygıtıdır ve kısa sürede kendiliğinden bozulması sıklıkla olur. Ve maalesef tamiride çok mümkün olmaz.

Bunları birkaç kez yaşadığım için, o tecrübelerimden yola çıkarak belirtiyorum. Sen yine düzeltmeye ve gerçekten pekte mühim dosyalarını kurtarmaya çaba gösterirsin ama çokta şansın olmadığını belirtmek isterim.

Uzmanım.net'te daha önce bu hususla alakalı (USB aygıt tanınmıyor benzeri) çok sayıda konu açılmıştı. Onları incele istersen. Bu şekilde zayıf bile olsa şansını denemiş olursun.

Not: Şu anda zaman olarak müsait değilim ve bu sebeple doğrudan link paylaşamıyorum ama sen site içi arama motıoru vasıtasıyla bu linkleri kalaylıkla bulabilirsin. Kolay gelsin.

Bu arada bu sana -acıda olsa (ki dilerim acı sonuçlanmaz)- bir ders ve tecrübe olsun. Bir daha önem verdiğin dataları kaliteli depolama aygıtlarında saklamalısın. Ayrıca birde ikinci bir yedekte bulundurman daha sağlam olacaktır.

temmuz temmuz (12457)
1 yıl önce cevaplandı

0

Öncelikle USB belleği başka bir bilgisayarda deneyin. Sizin bilgisayarınızın USB portlarında bir sorun olabilir veya USB sürücülerinde sıkıntı olabilir. Başka bir bilgisayara takma imkanınız varsa takın, eğer çalışıyorsa sizin bilgisayarınızda sorun var demektir. İşinize yarar mı bilmiyorum ama size bazı önerilerim olacak.

USB sürücülerinin yeniden yüklenmesi

  • Bilgisayarınızın arama bölümüne devmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basarak Aygıt Yöneticisi'ni açın
  • Aygıt Yöneticisi'nde Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri altında bulunan bütün sürücüleri sağ tıklayıp kaldır deyin ve kaldırın (bunu yapmadan önce USB belleğinizi çıkarın)
  • Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bu işlem, bütün USB sürücülerini yeniden yükler. Böylece bir hata varsa ve bu hata USB sürücülerinden kaynaklanıyorsa düzelmiş olur.

USB belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra Disk Yönetimi'nde görünüp görünmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer Disk Yönetimi'nde görünmüyorsa geçmiş olsun, görünüyorsa bir ihtimal kurtarma şansınız olabilir. Disk Yönetimi'ne şöyle girebilirsiniz:

  • Bilgisayarınızın arama bölümüne diskmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basın, karşınıza Disk Yönetimi gelir

Burada USB belleğiniz görünüyorsa ona sağ tıklayıp Biçimlendir diyerek biçimlendirme yapmayı deneyin. En azından şu bilgisayarın tanımama sorunu çözülse, kurtarma yazılımlarıyla içindeki dosyalarınızı bir ihtimal kurtarabilirsiniz. Görünmüyorsa da USB belleğinizde donanımsal bir sorun var demektir, bunun için yapılacak bir şey yok maalesef.

farurhenho farurhenho (8788)
1 yıl önce cevaplandı

0

dostum dediğini yaptım tanıdı ama sistem ayrıldı diyor :( ?

ergi59 ergi59 (1)
10 ay önce cevaplandı

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol