Hibernate (Hazırda beklet) ve Sleep (Uyku) arasında ne fark var?

Windows işletim sistemindeki Hibernate / Hazırda Beklet ve Sleep / Uyku modları arasında ne fark var? Hibernate ve Sleep ne zaman tercih edilmeli?

hakan hakan (15424)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sleep ve Hibernate yani Uyku modu ve Hazırda Bekletme Modu birbirinden farklı modlardır.

    Hibernate / hazırda beklet ve Uyku / sleep arasındaki farklar şunlardır:

    Hibernate / Hazırda Beklet

    Hibernate modunda açık olan tüm program ve işlemler bilgisayarın HDD'sinde bulunan özel bir dosyaya kaydedilirler.

    • Güç tüketimi sıfırdır. Yani hiç elektrik kullanılmaz.
    • Yeniden başlama uyku moduna göre yavaştır.
    • Bilgisayar uzun süre kullanılmayacaksa ve açık programlar varsa, işler yarım kaldı ve sonra devam edilecekse tercih edilmelidir. Örneğin akşam bilgisayarı kapatmak yerine Hibernate seçebilirsiniz. Programlarınız kapanmaz ve akşam kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
    • Hibernate durumuda tüm işlemler Diske yani HDD'ye kaydedilir.
    • Hibernate modunda bilgisayar tamamen kapalı gibidir. Sistem işlemleri de çalışmaz.
    • Elektrik kesintisinde sorun olmaz.

    Sleep / Uyku

    Uyku modunda açık olan tüm veriler RAM'de saklanır.

    • Az da olsa güç tüketilir. Elektrik tüketimi vardır.
    • Hazırda bekletmeye göre daha hızlı açılış yapılır. Neredeyse anında bilgisayar uyanır.
    • Kısa süreli beklemelerde tercih edilmelidir. Mesela öğle yemeği için ara vereceksiniz işte bu durumda kısa sürekli bilgisayar kullanmama durumlarında uyku yani sleep modu tercih edilmeli.
    • Sleep durumunda tüm açık uygulamalar belleğe yani RAM'e kaydedilir.
    • Uyku modunda bilgisayar hala çalışır durumdadır.temel sistem işlemleri arkaplanda devam eder.
    • Elektrik kesintisinde bellekteki veriler kaybedilir.
    hakan hakan (15424)