Hız testinde 12 mbps görünmesine rağmen 30 kbps ile download yapabiliyorum

Hız testinde 12 mbps gösteriyo hatta bazı indirmelerde normal olduğu gibi 1.2mbps indirme yapıyor fakat bazı indirdiğim şeylerden neden hızım 30 kbps ilk defa başıma geliyor bu sorun

ahmet5847 ahmet5847 (92)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Hız testleri sadece fikir verir. Hız testi yüksek gösteriyorsa bunun anlamı her siteden istediğin hızda indirme yapabilirsin demek değildir.

    Download işleminde hızı belirleyen bazı temel noktalar vardır:

    • Senin bağlantı hızın
    • İndirme yapmak istediğin sunucunun bağlantı hızı
    • İndirme yapmak istediğin sunucunun konumu (bölge, ülke olarak)
    • Sunucunun o anki yoğunluğu (aldığı trafik)
    • Sunucu üzerinde uygulanan indirme hız kısıtlaması

    Örneğin senin bağlantın 16Mbs olsun. Ama indirme yaptığın sunucuya hız limiti konmuşsa sunucunun sana gönderdiği hızda indirebilirsin. Diyelimki sunucuda 100KB indirme hızı limiti konmuş. Sen istersen 100Mbs ile bağlan en fazla 100KB ile indirirsin.

    Sonuç olarak her siteden aynı oranlarda indirme yapamazsın. Bu yukarıda saydıklarıma  bağlıdır.

    hakan hakan (15424)