HMDI ve Displayport arasında ne fark var?

HDMI ve Displayport arasındaki fark nedir? HDMI mı yoksa Displayport mu daha iyi?

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HDMI  (High Definition Multimedia Interface)  ve DisplayPort her ikisi de modern bir cihazdan başka bir cihaza
    ses ve görüntü taşımak için kullanılabilecek seri arayüzlerdir.

    S-video, VGA gibi teknolojilerden çok daha kaliteli görüntü transferine imkan sağlarlar. Yüksek kalitedeki (HD) ses ve görüntü
    transferi için  yüksek veri transfer hızına sahip arayüzler gerekir.

    HDMI ve Displayport arayüzlerinin her ikiside yüksek hızda veri transferine imkan sağlar.

    HDMI genel olarak tüketici elektroniklerinde (televizyon gibi) kullanılırken, Displayport öncelikli olarak bilgisayar için tasarlanmıştır.

    Displayport(version 2.0) maksimum 80.00 Gbit/s bant genişliğine sahiptir. Maksimum veri transfer hızı da 77.37 Gbit/s olarak test edilmiştir.

    HDMI 1.4 versiyonunda maksimum transfer hızı 10.2 Gbit/s olarak test edilmiştir. HDMI 2.0 versiyonunda bant genişliği 18Gbit/s'dır.

    HDMI Versiyonu 2.1 10K çözünürlüğü destekler. HDMI 2.1 veri bant genişliği 48Gbit/s olarak ölçülmüştür.

    Hem HDMI hem de Displayport güncel hızlı arabirimlerdir.

    murat murat (12492)