Hosting ve alan adı alırken T.C Kimlik No istenmesi

Merhaba arkadaşlar ben hosting ve alan adı almak için güzelhosting'e baktım ama kayıt olurken T.C Kimlik No istiyorlar başka bir şirkete bakayım dedim ve limonhost'a girdim aynı şekil orasıda T.C Kimlik No istiyordu.Şimdi benim sorunum buraya T.C Kimlik No'mu girersem herhangi bir sıkıntı çeker miyim ? T.C Kimlik Numarımız kötü amaçlı birinin eline geçerse ne olur ? Bunlardan kendimi korumak için hukuksal olarak ne yapabilirim ? Bu hosting şirketlerine T.C Kimlik No'mu vermem doğru veya güvenilir olur mu ?

yumuklusucurta yumuklusucurta (89)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Güvenilir bir şirketten alacaksan ve yasadışı işler yapma peşinde değilsen vermemen için ortada bir sebep göremiyorum. Sitende yasadışı bir iş yaptığın zaman bunun bilgisi verimerkezinden istenir

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Yasadışı işler yapmayacağım.Peki sence güzelhosting güvenilir bir şirket mi ? Şirketin güvenilir olup olmmadığını nasıl anlayacağım ? Benim için önemli olan T.C Kimlik numaramın güvenliği yumuklusucurta 6 yıl önce
    • Bu söylediklerini bilmiyorum ama Turhost.com'u önerebilirim sana, hakkında sayfasına bir bak https://blog.turhost.com/neden-turhost @yumuklusucurta omercik 6 yıl önce
    • Adres istiyor benim ofisim yok evimin adresini mi vereceğim ben ? yumuklusucurta 6 yıl önce
    • T.C no alıyolar zaten adres neden istiyorlar yumuklusucurta 6 yıl önce
    • Ev adresini verebilirsin. Hosting şirketlerinin elinden gelen bir şey yok, yasadışı bir iş yapılma durumuna karşı T.C Kimlik No, adres, ad-soyad gibi bilgileri almak zorundalar. Yasadışı bir iş yapıldığı zaman bunu ilgili makamlara bildirebilmek için @yumuklusucurta omercik 6 yıl önce
    • "Doğrucu Davut" olmanın gereği yok. Bir adres uydur, gitsin. Kimse bu adresin doğru olup olmadığını tetkik etmez, öyle değilmi ama :) @sucukluyumurta Pardon, @yumuklusucurta :)) temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz :D haklısın :D ama fatura vs. gönderirlerse nasıl yapacağım :D yumuklusucurta 6 yıl önce
    • Bilemiyorum, sana fatura lazım olurmuki? Hem eğer fatura falan gönderiyorlarsa bu mutlaka standart posta yoluyla olmaması gerekir. Herhalde birde e-mail yolu tercihi falanda olmalı. Bir araştır istersen. Ama fatura gerçekten gerekiyorsa.. Yoksa boşver gitsin :) @yumuklusucurta temmuz 6 yıl önce

    Yakında bende hosting alacağım. İstersen vermeyebilirsin. Zorunlu mu diyor yoksa isteğe bağlı mı diyor?

    @yumuklusucurta Bu linkte birşeyler buldum. Zorunlu değil sanırım.

    toprak34 toprak34 (2026)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Güzelhostingde Yasa gereği bize T.C kimlik no iletmeniz zorunludur diyor.Ben özellikle güzelhosting den almak istiyorum domain ve hostingi çünkü paketleri cidden çok uygun birde kullanıpta yorumlarda kötü birşey yazan kimseye rastlamadım. yumuklusucurta 6 yıl önce
    • @toprak34 bunu bende görmüştüm ama sadece fatura kesmek için değil birde yasadışı birşey yaparsan bulabilmek içinmiş galiba.Yabancı firmalarda sadece e posta vs. istiyorlar ama Türk firmalarda utanmasa yaşımız, kilomuz, boyumuz vs. de isteyecekler.Bu bana çok saçma geliyor.T.C kimlik no önemli bir bilgi ben hosting alabilmek için bu bilgileri vermem şart koşulmamalı haksız mıyım ? yumuklusucurta 6 yıl önce
    • @yumuklusucurta bunun hakkında bir şey diyemeyeceğim. Çeşitli forumlarda başlık açalım bence. toprak34 6 yıl önce

    TC Kimlik Numaran başkasının eline geçerse herhangi bir sorun olmaz. Tc kimlik no senin adına  tek başına işlem yapmak için yeterli değildir.

    Yerel şirketlerin tamamına yakını TC kimlik no ister. Bu yüzden dert etme.

    murat murat (12492)