Hosts dosyası nasıl temizlenir?

Hosts dosyası nedir,  Hosts dosyası içindeki zararlı DNS girdileri nasıl temizlenir?

hakan hakan (15424)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Hosts dosyası nedir?

    Windows işletim sisteminde C:\Windows\System32\drivers\etc yolu altında Hosts adında bir dosya bulunur. Eğer işletim sisteminiz C: değil D: sürücüsündeyse o zaman bu dosya  D:\Windows\System32\drivers\etc yolu altındadır.

    Windows işletim sistemi daha hızlı isim çözümlemek için Hosts dosyasınını kullanır. Mesela uzmanim.net adresine daha hızlı girmek DNS sunucudan faydalanmak istemiyorsanız, hosts dosyası içine uzmanim.net ve ip adresini eklersiniz.

    Varsayılan olarak Hosts dosyasının içi şu şekildedir:

    # Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
    #
    # This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
    #
    # This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
    # entry should be kept on an individual line. The IP address should
    # be placed in the first column followed by the corresponding host name.
    # The IP address and the host name should be separated by at least one
    # space.
    #
    # Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
    # lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
    #
    # For example:
    #
    #      102.54.94.97     rhino.acme.com          # source server
    #       38.25.63.10     x.acme.com              # x client host
    # localhost name resolution is handled within DNS itself.
    #	127.0.0.1       localhost

    Fakat bazen zararlı yazılımlar, virüsler hosts dosyasının içeriğini değiştirir.

    Hosts dosyası temizleme

    Aşağıdaki adımlarla hosts dosyasını temizleyebilirsiniz.

    1. Windows arama bölümüne Notepad yazın.
    2. Arama sonucunda çıkan notepad.exe dosyasını sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştırı seçin.
      Notepad yönetici olarak çalıştırma
    3. Bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz? sorusuna Evet cevabı verin.
    4. Notepad içerisinde Dosya > Aç  C:\Windows\System32\drivers\etc yolunu izleyin ve Dosya türünü Metin Belgeleri (*.txt) den Tüm dosyalara  (*.*) çevirin.
      hosts dosyası düzenleme
    5. Hosts dosyasını açın ve değişiklikleri yapın.
    6. Hosts dosyası içindeki her şeyi silin (evet, her şeyi)
    7. Şimdi Dosya > Kaydet tıklayın. Hosts dosyası üzerine yazılacaktır.

    Host dosyasının içinde örnek veriler ve açıklamalar vardır. Bu dosya tamamen boş olabilir. Bu bilgisayara bir zarar vermez.  Bu şekilde eğer zararlı bir DNS yönlendirmesi varsa bundan kurtulursunuz.

    hakan hakan (15424)