hp batarya göstergesi değişmiyor

merhabalar.. 1-2 ay önce yeni batarya almıştım her şey sorunsuzdu.. fakat şimdi pil göstergesi hiç değişmiyor %100 de takılı kalıyor.sizce nasıl çözebilirim teşekkürler..

 hp g62 windows8  batarya orjinal değil

ttolgaer ttolgaer (8)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    merahaba öncelikle cihazının modelini hp nin kendi sitesinde aratarak toolkit yada yardımcı program araç menüsünde cihazının win 8 olduğunu belirrtin muhtemelen 64 bittir batery energy yada batery ile başlıyan driver i indirmeni ve güncellemeni tavsiye ederim ayrıca buna ek olarak sistem güncellemesi yapmanı tavsiye ederim çünkü yazılımcı firmalar sene başlarında ve ortalarında uygulamaların programların hatalarını açıklarını ve  versiyon yenilikleri üzerinde çalıştıkları için yenisini yayınlarlar oyüzden bu şekilde yüzde yüzde takılı kalıyo olabilir bu güncellermerli  yap birde driveri indirip kur muhtemelen sorunun çözülecektir çözülmez ise yeni bir yol izleriz saygılarımla...

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

    • %100 dolu gösterirken birden enerjiyi kesiyor ve kapanıyor notebook. Tekrar acmaya çalıştığımda iste 5-6 saniye açık durup tekrar enerjiyi kesiyor . Ayrıca bununla ilgili bi driver bi güncelleme bulamadım. Nasıl bir yol izleyebiliriz ttolgaer 10 yıl önce

    Önce Hp sürücülerinizi güncelleyin.

    Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar? bazen sürücülerden kaynaklanan sorun yaşanabiliyor.

    Ayrıca orjinal olmayan pil bu tür sorunlar çıkartıyor.

    HP'nin bir pil  test yazılımı mevcut. Ayrıca batarya resetleme yöntemi var.

    Bu yöntem bazı riskler içerebilir. Bu sebepten bu risklerin farkına vararak yapın. Orjinal olmayan bataryalarda ne tür sonuçlar verir açıkcası bir fikrim yok.

    Bazı Hp dizüstü bilgisayarlarda HP System Diagnostics yazılımı mevcut.

    HP System Diagnostics yazılımı çalıştırmak için şu aşamaları deneyebilirsiniz.

    1. Bilgisayarın adaptörünü fişten çekin.
    2. Bilgisayarı kapatın.
    3. Açma düğmesine basın.
    4. HP veya Compaq logosunu gördüğünüzde ESC tuşuna basın.
    5. Hp Start Up menüsü görünmeli.
    6. F2 tuşuna basın. Sistem analiz yazılımı çalışacak.
    7. Battery Test yani pil testini seçin.
    8. Bilgisayarın adaptörünü fişe takın.
    9. Pil testi  test bittiğinde ekrana bir sonuç getirecektir.
    10. Pil testi sonucunda  Calibrate sonucunu görürseniz aşağıdaki işlemleri yapın.

    Calibrate ifadesinin anlamı piliniz düzgün çalışıyor fakat pilinizin ayarlanması gerekiyor demektir.

    HP bilgisayarınızda  HP Support Assistant  yazılımını çalıştırın.

    Bilgisayarınızda HP Support Assistant Yazılımı yoksa buradan indirebilirsiniz

    1.  HP Support Assistant içerisinde  Troubleshoot (sorun giderme) yi tıklayın.
    2.  Power, Thermal, and Mechanical tıklayın.
    3. Eğer burada Battery check seçeneği yoksa  HP Support Assistant'ı yeniden çalıştırın.Maintain tıklayın. sonra Refresh tıklayın. Refresh yani yenileme tamanlandığında  HP Support Assistant programından çıkın. Tekrar  HP Support Assistant programını açın ve Battery Check'i çalıştırın.
    4. Battery Check pilinizi kontrol edecek

    Pilinizi kalibre etmek için

    1. Önce pilinizi tam şarj edin.
    2. Sonra adaptörü çıkartın.
    3. Bilgisayarıı kapatın.
    4. Bilgisayarınızı açın. ESC tuşuna basın be HP menusunu yakalayın.
    5. Bilgisayarın adaptorunu çıkartın.
    6. F2 tuşuna basın.
    7. Hard Disk Test'i seçin.
    8. Bilgisayarı açık bırakın ve piliniz tamamen boşalıp bilgisayarınız kapansın.
    9. Sonra adaptörü takın ve tam şarj edin.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

    • %100 dolu gösterirken birden enerjiyi kesiyor ve kapanıyor notebook. Tekrar acmaya çalıştığımda iste 5-6 saniye açık durup tekrar enerjiyi kesiyor. %0 olup kapandığını sanmıyorum belli bi noktaya gelince kesiliyor büyük ihtimalle. Dediğim gibi birkaç gundur bu sorun var ve birden ortaya çıktı normalde 2 saat gibi bir sure dayanıyordu pilde ttolgaer 10 yıl önce
    • Maalesef piliniz ölmüş. Orjinal olmayan bataryalarda çokça görünen bir durum. Bu durumu yazılımla çözemezsiniz. Yeni bir batarya almanız gerekecek. hakan 10 yıl önce
    • değişim ya da para iadesi isterim o zaman garantisi var çünkü :) ttolgaer 10 yıl önce
    • garantisi varsa hiç uğraşmayın hemen götürün :) hakan 10 yıl önce
    • tamamdır teşekkürler :) ttolgaer 10 yıl önce

    teşekkürler çözümlerinizi uygulayıp sonucu yazarım ona göre yeni bi yol deneriz artık :)

    ttolgaer ttolgaer (8)
    10 yıl önce cevaplandı

    • bilgisayar açık şekilde pili şarj ederken artış oluyor fakat pil azalırken sabit kalıyor. ayrıca kendiliğinden pil bitmeden elektriği kesiyor. virüslük bir durum olabilir mi sizce ? ttolgaer 10 yıl önce
    • virüs olma ihtimali yok. Virüsler donanıma zarar vermez. Daha çok pilde sorun var gibi görünüyor. Pek yazılımla düzeltilebilecek cinsten değil gibi görünüyor. Sanırım pil arızalanmış. hakan 10 yıl önce