Hp Bilgisayarın açılmaması

Merhabalar, HP Pavilion dv5 1212et ng242ea bilgisayarım kapandı açılmıyor bazen (uzun süre açmadığım zaman) açılıyor kısa süre sonra bilgsayarın ekranı donuyor.Ekran gri oluyor bazen de ekranda ne varsa o şekilde donuyor(Genelde masaüstü ekranındayken) daha sonra kendisini kapatıyor hemen arkadasından başlatmaya çalıştığımda ise 3-4 sn çalışıyor tekrar kapanıyor. Bilgisayarcılara göstediğimde bilgisayarı grafik kartında problem var diyorlar.Kuzey köprüsü değişirse problem gider diyen de var. 80 TL ye yaparız ama garanti veremeyiz diyen de var(2-3 gün sonra arızayı verirse paranı iade ederiz diyorlar) ama 4-5 hafta kullanırsan sonra problem çıkarsa o zaman problem senin kullanımından kaynaklı da olabilir diyorlar.16-170 TL masraf çıkaran da var.120-130 TL masraf çıkaran da var(Bilgisayarı ısındırırsan oyun oynarsan 1 gün bile garanti vermem diyor). Ne yapacam bilemiyorum. http://uzmanim.net/soru/hp-pavillon-dv6-asiri-isinma-problemi/1252 linkindeki yazını okudum işlemcilerin en yüksek işlemci durumunu %80 e çektim. Bana önerebileceğiniz bişey var mı bilgisayarı biraz daha kullanmam mümkün mü? Yardımcı olabilir misiniz bu konuda..

emre06 emre06 (5)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Görünen o ki ciddi bir ısı sorunu yaşıyorsunuz. Bir şekilde bilgisayarını soğutmanız gerekiyor. Bunun için harici soğutucu kullanabilirsiniz.

    Laptoplar için harici soğutucular mevcut. Google da aratarak bulabilirsiniz.

    Yaz ayları geldiği için ortam sıcaklığı bilgisayarını daha kötü etkileyecektir.  Tamamen donanımsal bir sorun. Klasik HP bilgisayar ve ısı sorunları. Yapılacak değişimlerin çözüm olacağını düşünmüyorum. Notebook olduğu için içine sınırlı soğutma ilavesi yapılabilir.

    Tek çözüm harici laptop soğutucu ile çalıştırmayı denemek. Yetkili bir serviste fanların durumunu kontrol ettirebilirsiniz.

    Soğuk bir ordamda bilgisayarınızı çalıştırmayı deneyin bakın sorun devam edecek mi.

    Götürdüğünüz teknik servis tamirat sonrası en az 1 sene garanti verebiliyorsa yaptırın. Aksi takdirde sorunun tekrar etmesi (kısa bir sürede içinde) olasıdır.

    Isınma problemine çözüm bulamazsanız tamirden sonra ne kadar çalışacağının bir garantisi yok, bu süre 1 gün de olabilir 1 senede.

    Mümkünse işlemcinin soğutmasını (fanın durumu gibi) kontrol ettirin. Pasif soğutma elemanı (metal levhalar gibi) taktırabiliyorsanız iyi olur. Notebook olmasından dolayı pek mümkün olmayabilir.

    1-2 gün garanti diye bir şey olur mu? Bu çok mantıksız. Anladığım kadarı ile ucuz yollu bir şekilde soğutmayı planlıyorlar ve her an notebook elinizde kalabilir, paranız da çöpe gider.

    Burada teknik servisin sorunu tam anlamadığı ortada.  Mümkünse daha uzun garanti veren bir servis bulun.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Hocam ilgilendiğin için ve önerilerin için teşekkür ederim..bilgisayarda ciddi bir ısınma problemi var..ama şu an bilgisayarı açamıyorum..dün 1 açtığımda 2 dk da hemen dondu..2 açtığımda ise 45 dakika falan açık durdu..daha sonra kapattım bilgisayarı 1-1.5 saat sonra tekrar açmayı denediğimde açılmadı..güç düğmesine bastığımda 2-3 saniye sonra kapaniyor..80TL ye yaparız diyen yere (1-2 gün garanti veriyor ) yaptırsam parayı çöpe mi atmış olurum..yoksa 5-6 kullanabilir mıyım bilgisayari.. emre06 9 yıl önce
    • Cevabın alt bölümüne ilave yaptım. Özet olarak, bana 1-2 gün garanti vermeleri çok saçma geldi. paranız çöp olur. murat 9 yıl önce
    • Teşekkür ederim hocam..O zaman o şekilde kalır herhalde hurda fiyatına satarım ya da casper da değişim kampanyası var ya da o şekilde değerlendiririm belki.. emre06 9 yıl önce
    • Bence de en mantıklısı. Bence Marka olarak Lenovo'nun bütcenize uygun modellerini inceleyin derim. murat 9 yıl önce

    Hocam teşekkür ederim bilgisayarı tamire verdim 80 TL diyen yere.Kuzey köprüsünün değişmesi gerekiyormuş. Uğraştım ama tamiri olmaz dedi. Değişmesi gerekiyormuş bugün gönderecek 120-180 arası masrafı olur dedi. Bana fiyat bilgisi verecek.Ona da 3 ay garanti veriyorlar sence iyi midir hocam.(Kaliteli bir chip takarlar inşallah, fiyat bazı yerlere göre düşük olunca insan ister istemez tereddüt ediyor.) Bir de soğutucuyla kullanırsam notebook u beni 1-2 sene daha idare eder mi?

    emre06 emre06 (5)