HP laptop aşırı ısınma sorunu

Format attım.İçini Temizledim.(Daha doğrusu içi temiz.).Bilgisayar sapasağlam.Soğutucuyla denedim.(Soğutucuğum ucuz bir şey ama eminim hiçbir soğutucu böyle bir külüstürün üstesinden gelemez.)

Virüs yok.Birşey yok.Şu işlemci kısma işlemini denedim.Yine yok.Oyuna giriyorum fan anında uçuyor.Bu GTA 3 için geçerli.Onuda geçtim Chrome da 2 dk. takılıyorum yine tavan yapıyor.

Cihazı ne yaparsam edeyim doğru düzgün rahatlıkla kullanamıyorum.GTA 3 te güç tasarrufu modunda kastığını gözlerimle gördüm.Sözde i5 işlemci.Mükemmel bilgisayar.Hiçbir işe yaramıyor.

HP Desteğe bağlandım.Isınma sorunu var dediler.100 TL hiçbir şey yapmaksızın sırf kontrolüne para alıyorlar.Parça değişeceksede ayrıca para alınacakmış.Muhtemelende değişir zaten.

Satın aldığım bilgisayarcıya gidiyorum senin internetin yavaş,ondan ısınıyor diyor.Adam bildiğin kafa buluyor.

Ne yapacağımı şaşırdım.Lütfen siz bari yardım edin.

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İşlemciyi yerinden çıkararak yeniden tak. Gevşemiş, yerinden oynamış/kaymış falan olabilir. Birde ekran kartının doğru ve güncel sürücüsünün yüklü olmasına dikkat et. Bunlardan sonra düzelme ihtimali bir hayli fazla olacaktır. Bir dene bu dediklerimi.

    Düzelmezse işlemcinin termal macununu temizleyerek yeniden macun tabik etmelisin. Yani soğutucu macununu tazelemelisin (Teknoloji mağazalarında ve PC teknik servislerde bulunur/satılır).

    Eğer yine düzelmezse geriye sistemde virüs olma ihtimali kalıyor.

    Edit:

    Unknown Device Identifier programı nasıl bir programdır, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? (tıkla)

    Edit 2:

    HP Müşteri desteği - videolu anlatım (tıkla)

    Edit 3:

    BCM20702A0 Driver Bluetooth Download for Windows 7/8/8.1/10/Vista/XP - Videolu anlatım (tıkla)

    Driver download linki:

    BCM20702A0 Driver (tıkla)

    Not: Yeni sürücüyü yüklemeden önce eski (hatalı) sürücüyü kaldırman ve yazılımınıda uninstall etmen tacsiye ediliyor. Bunları beceremezsen doğrudan yüklersin ve bir problem çıkarırsa daha sonra kaldırır ve uninstall edersin.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Dostum kesinlikle virüs falan yok.Gayet elimden geldiğince dikkatli geziniyorum.İndirme yaptığım siteler belli.Senin dediğin işe yarayacakmı bilmiyorum.Bilgisayarcı ilgisiz davranıyor azıcık.Tekrar dükkana uğrayacağız mecbur. Bu arada ne olduysa az önce resmen senin hesaba girdim. :D Sağ üste bakıyorum puan yıkılıyo birden heyacanlandım. :D Sayfa yenileyince düzeldi. akif52 8 yıl önce
    • :) İşlemcinin sökülerek yeniden takılması ve termal macun yenilenmesi (Sonradan editledim, mesajıma ekledim,. Bakarsın.) mevzularını ihmal etmemeli, muttlaka söylediklerimi yapmalısın. temmuz 8 yıl önce
    • İnşallah hallolur bıktım artık abi gta 3 ten bahsediyoruz bu nedir ya.Bu arada gta 3 falan intel graphics kullanıyor bununda payı varmıdır ? Yani asıl ekran kartını kullanmıyor ama bunlarında önemi varmıdır bu konuda ? akif52 8 yıl önce
    • Kullandığın PC'nin ve asıl ekran kartı dediğin ekran kartının özelliklerini bilmiyorum. Bu ikinci ekran kartlarından yeni ve gelişmiş olanları PC kullanımı sırasında ihtiyaç halinde otomatik otomatik olarak geçiş yaparak aktif hale geliyor (Mesela benim laptop ve ikinci ekran kartım böyle). Eskilerde ve daha geri sistemlerde ise bu geciş, kullanıcının istek ve tercihlerine göre oluyor. temmuz 8 yıl önce
    • Bende öyle birşey yok kurcalamadım pek ama AMD nin yeni sürücüsünü yükleyeceğim.Şuan intel in kini güncelliyoruz bakalım.Bu arada AMD Çoğu zaman bende devreye girmiyor. :D akif52 8 yıl önce
    • Kendiliğinden devreye giriyorsa benim belirttiğim özelliklere sahip bir ekran kartı demektir ve çoğu zaman devreye girmemesi önemli değil (Hatta bu vaziyeti daha iyi). Demek öyle bir performans gerekmiyor ve gerektiği hallerdede aktif oluyor. Yeni sürücüleri yükledikten sonra düzelme olmazsa tekrar ediyorum mutlaka işlemciyi yeniden takma ve termal macun tazeleme işlerini yapmalısın. temmuz 8 yıl önce
    • Birde işlemciyle anakartında sürücüsü oluyormu acaba.Benim ekran kartının sürücüleri sıkıntılı güncel değil.Bir iki ayar yapıyorsun devreye girme olayı gerçekleşiyor. akif52 8 yıl önce
    • İşlemci sürücüsü olmaz. Anakartların ise sitemin kullandığı chip'e göre chipset sürücüleri olur ( Bu chipset sürücülerinin bazıları PC'de bulunan donanımların sürücülerinide ihtiva eder). Anakartın ve genel olarak sistemin daha performanslı vede problemsiz/stabil çalışması için anakart chipset sürücüleri sistemde yüklü olmalıdır. temmuz 8 yıl önce
    • peki teşekkürler. akif52 8 yıl önce
    • Kolay gelsin :) temmuz 8 yıl önce
    • Dostum surucuyu yukledim muhtemelen bi sorun olustu pc acilmiyor windows 8 logosundan sonra siyah ekranda kaliyor ne yapmaliyim ? akif52 8 yıl önce
    • PC açılırken tıktıklayarak ESC'ye basarak veya bu olmazsa yine açılışta F8'e tıktıklayarak basarak Güvenli Mod'a girmeye çalış. Güvenli Mod'a girebilirsen kolaylıkla hatalı sürücüyü kaldırıp sistemi yine açılır hale getirirsin. Güvenli Mod'a giremezsen sana açılışta kurtarma seçeneklerine girebilmen için bir Windows 8 (veya PC'de hangi işletim sistemi yüklüyse o işletim sistemi) kurukum DVD'si gerekecektir. temmuz 8 yıl önce
    • girdim bile dostumda sürücü kaldırılmıyor yenisinimi üstüne kursam acaba.aygıt yöneticisinden kaldırdım bu arada monitörün üzerindede ünlem var. akif52 8 yıl önce
    • Aygıt yöneticisinden sağ tık yoluyla önce hatalı yüklediğin sürücünün özelliklerine gir ve sonra açılan arabirimde "önceki sürücüye dön" düğmesine tıkla. Eğer bunu yapamazsan Sistem Geri Yüklemeyi kullanarak problem öncesi zamana geri dön. temmuz 8 yıl önce
    • Onu yapmıştım zaten olmadı.Şuan hp nin sayfasındakini önerileni yüklüyorum. akif52 8 yıl önce
    • Eğer sistem geri yüklemeyi bilmiyorsan uzmanım.net'te "Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır" aratırsan benim açtığım konular var, oralardan öğrenebilirsin. temmuz 8 yıl önce
    • yok biliyorumda formatı daha bugün attım yaparsam bütün programları silicek akif52 8 yıl önce
    • Sana format at demedimki. Sistem geri yüklemesi yap dedim. Sitede ara bulur ve öğrenirsin. Benim açtığım konular var. temmuz 8 yıl önce
    • Veya sistem geri yüklemesi falanda yapma, sadece hatalı sürücüden (sürücünün özellikleri arabiriminden) önceki sürücüye geri dön (Önceki sürücüye geri dön düğmesini tıkla). temmuz 8 yıl önce
    • yok yanlış anladın. :D formatı bugun attıgım icin sistem geir yukleme secenklri az.butun programları silicek yaparsam.onu diyorum. akif52 8 yıl önce
    • Tamam anladım. Hatalı sürücüden geri dön öyleyse. temmuz 8 yıl önce
    • Şuan kuruluyor.Ya o değilde şimdi bu bilgisayarın kalitesinide bozmuştur.Her belada beni bulur zaten. akif52 8 yıl önce
    • Yazılımlarla veya yazılım hataları sebebiyle bigisayarın kalitesi değişmez. Kalite donanımlar performans özellikleri ve diğer bilgisayar parçalarının/aksesuarlarının yapım kaliteleriyle ilgilidir :) temmuz 8 yıl önce
    • 20 Sene önce çevremde kimsede bilgisayar yoktu haliyle problemler halinde destek alabileceğim kimsede yoktu. Çünkü ülkemizin o halinde PC ve ilgili teknolojiyi bilen sadece bir avuç profesyonelden ibaretti. Bazan PC'de problem çıkar geceleri sabahlara kadar uğraşırdım. Çoğu zaman tamiratlar sabaha yetişmez öğleden sonralara kadar işyerimi açamaz, siniden ağlardım. Hele bir yıllar geçsin bakalım, sende öğrenirsin :) :) temmuz 8 yıl önce
    • mecburen yeniden format atıcam.sürücüler birbirine girdi.önce bi sistem geri yuklemeyle mevcut sürücülere dönelim.sonrada formatla sistemi temizlerim.oyun falanda kurmuyorum.bu külüstürün bişey kaldıracağı yok. akif52 8 yıl önce
    • Tamam :) temmuz 8 yıl önce
    • Dostum öncelerden sürücü yedeği almıştım şimdide iyiki almışım diyorum sürücüyü kurdum intel inki amd ninki falan hep düzeldi buradan bakabilirsin üzerlerinde ünlem falan vardı şimdi yok.Ama birde şu yukardaki 3 şeyde ünlem var bunlar ne demek ? http://i.hizliresim.com/bMvW7j.png akif52 8 yıl önce
    • Laptopta bluetooth çalışıyormu? Herhalde çalışmıyordur. HP resmi sitesinden download et ve kur (Önce resimde görülen hatalı/ünlemli sürücüleri sağ tık menüsü>özellikler arabiriminden kaldırırsan daha iyi olur). Bluetooth sürücüsünü kurduktan sonra yine hatalı ve bilinmeyen sürücü olursa onlarada bakarız. temmuz 8 yıl önce
    • onların henüz ne olduğunu bilimyorumki formattan sonra gidermi peki ayrıca bluetoothla ne alakası var akif52 8 yıl önce
    • En üstteki bluetooth ile ilgili ama hatalı sürücü temmuz 8 yıl önce
    • Bluetooth çalışıyormu diye soruyorum, cevaben ne alaka diyorsun. Böyle olmaz. temmuz 8 yıl önce
    • yok hayır anlamadığım için bluetoothla ilişkilendiremedim. :D kusura bakmayın.formattan sonra gecermi ? birde hepsimi onunla alakalı ? akif52 8 yıl önce
    • Daha önce uzmanım nette bilinmeyen aygıtları tanımlama ve onlara driver bulma muhtevalı bir konu açmıştım ve oku konuda bu işleri layıkıyla yapabilen bir program paylaşmıştım/linkini vermiştim. Mesajımı editleyerek bahsettiğim konu linkini mesajıma ekledim. Oraya bak oku ve ilgili programı download ederek kur. Gerisini kendin kolaylıkla yapabilirsin. temmuz 8 yıl önce
    • http://i.hizliresim.com/QYPqgA.png dostum napıcam :D akif52 8 yıl önce
    • Bilinmeyen aygıtlar (UNKNOWN DEVICES) paylaştığın resimde görünmüyor. Yandaki çubuğu aşağıya kaydırarak altlara bak. temmuz 8 yıl önce
    • Hatalı sürücüleri program arabiriminde bul ve ilgili konuda anlattığım şekilde driver sitelerine giderek download et, sistemine yükle. Hepsi bu kadar. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
    • öyle bişey yok dostum akif52 8 yıl önce
    • Mutlaka olmalı. Satır başlarındaki +'ları tıklayarak sekmeleri genişleterek bakmalısın. Sende "Diğer Aygıtlar" sekmesi altında görülen üç hatalı driver (Hani bir tanesi Bluetooth olan) mutlaka o program arayüzünde bulunuyor. Dediğim şekilde tek tek sekmeleri açarak dikkatle bak. temmuz 8 yıl önce
    • dostum bu uğraştıracak gibi.formatla hallolmuyormu ? akif52 8 yıl önce
    • https://www.technopat.net/2014/01/29/bilinmeyen-aygitin-surucusunu-kolayca-bulma/ buradaki yöntemle halletmeyi deniycem. akif52 8 yıl önce
    • Format ağer HP'nin PC'de mevcut recovery yedeğinin geri alınması şeklinde yapılırsa bütün driver'lar doğru ve problemsiz yüklenir; sistem problemsiz çalışır. Ama HP recovery değilde eğer kendin bir Windows kurulum DVD'si ile format atarsan driver problemleri düzelmez ve tam tersine hatalı driver'ların sayısı dahada çoğalabilir. temmuz 8 yıl önce
    • hp recovery yi nereden bulabilirim ciddn bnim pc de yokta bayağı iyi bişeymiş diye duydum akif52 8 yıl önce
    • Senin aramana gerek yok. Zira hemen bütün marka ve model laptoplarda bu recovery bölümü mevcuttur (Sabit diskte gizli bölüm olarak) Sen HP ilgili sitesine girerek oradan araştır. Recovery başlatmak için (Boot sırasında klavye tuşlarından ilgili ve özel tuşa basılarak başlatılır) ilgili klavye tuşunu ve gerekli prosödürü öğren. Başlattıktan sonra prosödür devam eder ve sonuçlanır. temmuz 8 yıl önce
    • Bu arada o iki aygıtın ayrıntılar bölümündeki adları : BCM20702A0 ACPI\HPQ6001\3&11583659&0 ben nasıl indirceğimi bilmiyorum malesef akif52 8 yıl önce
    • Mesajımın alt kısmına yeniden bak. Yeni bir link ekledim. temmuz 8 yıl önce
    • tamam dostum neyse onu geç oraya bişeyler yazdım akif52 8 yıl önce
    • Edit 3 ekledim. temmuz 8 yıl önce
    • sürücü yok zaten dostumm. :D benim pc le uyar değilmi ? birde cihazın sürücüler sayfasında bluetooth sürücüsü buldum ama şu diğer bilinmeyen olayı hala bulunmadı akif52 8 yıl önce
    • ayrıca dosya reklamlı saçma sapan şeyler yukledi akif52 8 yıl önce
    • Haklısın ve kusura bakma ama sana daha önce HP sitesinden araştır ve oradan yükle demiştim yapmadın. Bende o linki gördüğümde kolay geldi kontrol etmeden sana vermiş oldum. Neyse, herhalde Free MP3 Cutter diye bir program kurdu. Belki başka şeylerde kurmuş olabilir. Denetim masası program kaldırdan onları kaldır ve PC'yi Junkware Remowal Tool ile Malwarebytes programlarıyla (uzmanım nette arat, çıkacaktır) tara. gereken temizlik olcaktır, merak etme. Fakat görülüyorki satır satır anlatımlarla bu işler olmuyor. Sen asıl temel yolu ve perspektifi buralardan yardım olarak almalı, gerisini kendin düşünmeli ve yapmalısın. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
    • En son olarakta AdwCleaner ile taratırsan daha iyi olur (reklamlar için). temmuz 8 yıl önce
    • Şimdi nereden yüklüyoruz bluetooth u ? Diğerinin ne olduğu bile belli değil onu nasıl halledicez. :/ hadi bluetooth sürücüleri yine hp nin sitede varda diğeri nedir onu anlamadım. akif52 8 yıl önce
    • Arkadaşlar birde bu işletim sistemiyle alakalı olabilir mi acaba ? Ben bilgisayarcının attığı formatla bayağı bi durdum oyun falan oynadım san andreas ı 70-75 derece civarıyla rahat bi biçimde o şekilde yüklemiştim.Sonralardan mecburen kendim format atmak zorunda kaldım.İnternetten işletim sistemini indirip DVD ye yazdım ve Recovery'den attım.Şuanda attığım format DVD si yine o.İsteyenlere indirdiğim yerin linkini verebilirim. akif52 8 yıl önce
    • Dostum şu tekini hallettim diğeri kaldı.Onuda yarın sabah halledicem inşallah.Birde diyorum ki acaba başka bir yerden tekrar bi indirip DVD ye yazsam birde öyle denesem ? Hani bi değişiklik olabilir yinede.Belkide işletim sisteminden kaynaklanıyordur. akif52 8 yıl önce
    • Bak son olarak yazıyorum: 1- Bilgisayarının aşırı ısınmasının driver'lar ile bir alakası yok ve zaten paylaştığın birinci resimde gerek intel ekran kartı gerekse AMD radeon ekran kartı her ikisinin diriver'larıda sağlam görülüyor. 2- Diğer hatalı görünen driver'ların bilgisayarının ısınması ve performansı ile bir alakası yok. İlgili donanımları kullanamazsın hepsi o kadar. 3- Sen neden HP'nin resmi sitesinden kendi laptop modeline ait driver'ları araştırıp yüklemiyorsun. Orada site içi arama motoruna laptop modelini yazarak aratıp bulabilirsin ilgili driver'ı. Bilinmeyen driverları bilmesen bile HP sitesindeki laptop modeline ait bütün driver'ları yeniden (eskilerinin üzerine) yükleyerek bunu düzeltebilirsin. Kaldıki bilinmeyen aygıt ve driver'larının bulunması için sana program tavsiyeside yapmıştım. En tecrübesiz biri bile ondan faydalanabilir. Yeterki biraz zahmet ederek düşünmek ve araştırmak gerekir. 4- Bir Windows kurulum DVD'si ile sistemi formatlamak senin hiç bir problemini düzeltmez, tersine yeni problemler çıkarır. Ama eğer laptop'unda fabrika ayarlarına dön bir recovery varsa ve oradan recovery ederek sistemini yenilersen, o başka. Öyle olursa bilgisayarın problemsiz çalışır (Senin laptopunda bu deddiğim recovery varmı kendin araştır. Gerekirse yetkili servise telefon ederek sorabilirsin. 5- Isınma problemi donanımla ilgili bir problemdir. İster sıfır sistem yükle ister HP recovery yap bu düzelmez. Ya hakanın dediği şekilde bu haliyle kullanmaya devam edeceksin yada benim tavsiye ettiğim şekilde bir termal macun tazelemesi yapacaksın. 6- Bir daha doğrudan bana sorma, cevap vermeyeceğim. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
    • Termal macun tazelemesi ile ısınma problemini en azından bir nebze düzelmesi kuvvetli ihtimaldir. Ama eğer hakanın dediği şekilde bir HP markasına ait bir fabrikasyon yapım hatası/problemiyse ısınma problemindeki düzelme tam olmaz, sadece eskisine göre daha az ısınma olur. Yapım hatası falan değilse o halde temal macun tazelemesi ısınma sorununuda tamamen ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum. Son sözler olarak bunuda açıklamak istedim. temmuz 8 yıl önce

    HP her ne kadar kabul etmesede HP laptoplarda ısınma ile ilgili genel bir sorun var.

    Bu bir zamanlar AMD işlemcilerde görüldüğü gibi bir tasarım hatasından kaynaklanıyor.   HP laptoplarda işlemcinin konumu, hava sirkülasyonunu sağlayacak kanallar, kullanılan soğutma mekanizması gibi  sebeplerden kaynaklı bir ısı sorunu oluyor maalesef.

    Google Chrome üzerinde Flash uygulama çalışıyorsa, Flash reklam veya oyun varsa girdiğiniz sitede işlemcinin ısınması normal.

    Bir de ortam ısınız normal yüksek ise o zaman hp laptop kavrulmaya başlıyor.

    Bu ısı sorunları maalesef yazılım ile çözülecek cinsten değil. O yüzden yapabileceğiniz bir şey yok.

    Hp'ye göndermek sadece zaman ve nakit kaybı olacaktır. Ayrıca teknik desteği bir zamanlar hiç iyi değildi. Şimdiki  durumunu bilmiyorum açıkcası.

    Sonuç olarak HP laptoplar genel olarak oyun ve işlenciyi çok kullanan uygulamar için uygun değil.

    hakan hakan (15424)
    8 yıl önce cevaplandı

    • bunu ne yazık ki bilgisayarcı bile kabullenmiyor.sıkıntısız cihaz diyor.hele internetin yavaş diye postalaması çok zoruma gitti.adamla bir kez daha görüreşeceğim.ramazan ayında falan adamı bayağı rahatsız etmiştim bu konuda en sonunda cihazına alıcı bulacağım veya bir monster ile değişeceğim dedi.Birde diğer markaları kötülüyor.asus,toshiba,lenovo gibi markaların hep sorunlu olduğunu söylüyor.bakalım düzgün bi monster cıkarsa geri cevirmeyeceğimi düşünüyorum.çünkü bu cihazın herhangi bir çözümü yok.ekran kartı ekranı zor gösteriyor zaten.Eski bişey.Oyun bakımından falan iyi değil. akif52 8 yıl önce
    • Oyun için monster'ın çok uygun modelleri var. Monster olursa iyi olur. Lenovo kullandım en az bir kaç modelini Lenovodan yanada bir şikayetim olmadı açıkcası. Maalesef HP fiyatından dolayı önerdiğim bir kaç arkadaşımda hep beni mahçup etti. hakan 8 yıl önce
    • Adama monsterı öneriyorum beğenmiyor.Şusu vardır busu vardır.Monsterda benim aklıma bayağı bi yattı zaten.Isınma sorunu olacağını zannetmiyorum.Cihazda çift fan var.Kasa tipi falan güzel.Toparlayabilirsem düzgün bişey bakacaktım. akif52 8 yıl önce
    • Monster zaten oyun için tasarlanmış bir laptop. bunu da beğenmiyorsa bu işlerden pek anlamıyor demektir. hakan 8 yıl önce