HP Pavilion g6 1290-et laptop aşırı derece ısınıyor

Arkadaşlar en ufak bişy yapmaya gelmiyo netten online oyun açıyorum haxball dır sanalikadır falan anında işlemci %40 %50 kullanımda ve sonuç olarak cpu anakart ısınıyor.

özellikle bu kadar basit oyunları örnek verdim çünü bilgisayarımda ısınmadan kesinlikle bilgisayar oyunu oynayamıyorum.

lütfen yardimci olun sorulara cevap vereceğim.

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Online oyunlar Flash tabanlıdır, en azından büyük çoğunluğu.

    Maalesef,  Flash'ın en büyük sorunu da bu. İşlemciyi çok kullanıyor ve bilgisayarın ısınmasına yol açıyor. Aynı şekilde yine tarayıcı tabanlı javascript oyunlarda da bu durum söz konusu. Bununla ilgili yapabileceğiniz pek de bir şey yok. Harici soğutma bir nebze olsun faydalı olur.

    Farklı tarayıcılar ile denedim fakat yine ısınma sorunu, işlemcinin çok çalışmasından dolayı fayda etmiyor. Ayrıca HP laptoplar ısı yönünden diğer bilgisayarlardan daha fazla ısınıyorlar. Sanırım bu durum tasarımı ile alakalı.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Kardeş ısınması halledilse bu sefer sistemi sıkıntı.Çok kötü bir sistemi var üstüne üstün kusurlu üretim oda yetmedi pahalı! Yüzsüzlük ya. İşlemci kendini çok fazla kullanıyor gerçekten.Wifi yüzünden zaten çoğu oyun kasarak açılıyor.Ama sisteme yuklenilmediği sürece Phantomemers ve Zula oyunlarının kasmadığını gördüm. Sizce bu laptobun bunca kusra rağmen pahalı olmasının sebebi ne olabilir ? 2200 civarı fiyatı var fakat 1100 den ikinci el aldım. Bu arada satarken adam bayağı övdü.En kısa zamanda satıp başka şeyler düşünüyorum. akif52 8 yıl önce
    • HP maalesef son dönemde (yaklaşık 5-6 yıldır) laptop bilgisayarlarda son derece başarısız. soğutma olayını bir türlü çözemediler. HP hiç bir şekilde kusur kabul etmiyor. Bir arkadaşım wi-fi sorunu yüzünden 3-4 defa servise yolladı. Format atıp yollardılar her seferinde. O yüzden bir dahaki sefere marka olarak HP'den uzak durun. Lenovo olur, Asus olur. Daha sorunsuz ve destekleri daha iyi. murat 8 yıl önce
    • Aynen bi şekilde sorun çıkartıyor hep kardeş birde galiba kazıklanmışız ya ben az önce farkettim hp sitesi benim pc yi pavilion g6-2305et olarak okuyordu geçtiğimiz günlerde yine okuttum bu sefer pavilion g6-1290et olarak okuyor ve sistemimlede bayağı bi uyumlu sadece 8 gb ramli versiyonu desek yerinde olur teknomarketimde 1135 tl den satıyorlar ben bunu 2. el aldım alırken nisan mayıs civarıydı adam öve öve bitiremedi anakartı falan süper on numara dedi ama pc yerlerde sürünüyo1 gb ekran kartımı dersin 2 çekirdek hurda işlemcimi. 2011 . 12 de başlayıp 2014 başlarında garantisi bitmiş. yani o senelerde alınsa bile 1500 tl de olacağını düşünüyorum. kötü kazık :( geri vermek için çok uğraştım olmadı binbir iftira attı adam bende pes ettim 900 - 1000 gibi fiyatlarda satmayı düsünüyorum suan hp support assisant yukledim bizzat bilgisayarı tanıyor yani yazılımdan o bile dediğim modeli söylüyor. :( :( akif52 8 yıl önce
    • Çok geçmiş olsun Akif. Uygun bir fiyata elinden çıkartmaya uğraş. Ofis ortamında kullanacak olanların işini görür. Internet, ofis uygulamaları için gayet sorunsuz çalışır. murat 8 yıl önce
    • Teşekkürler. :( 6 aydır azabını çekiyorum ama doğalgaz parasını iyi örtüyor.USB boru hattıyla güzel sistem kurulur. :D akif52 8 yıl önce
    • Kışın maliyetleri düşürmek için birebir :)) murat 8 yıl önce
    • Çizgiyide iyi korumak lazım en yüksek 96 gördüm işlemcide. :D akif52 8 yıl önce
    • Dostum inan şuan "Güç Tasarrufu" modunda işlemci %50 - %50 seviyesinde kullanıyorum başka türlü kurtarmıyor. Birde biosta fan ayarı oluyormuş.Bir kaç yerde okudum.İşlemcinin kullanım seviyesine göre değilde sürekli fan çalışarak soğutma yapıyormuş.İyi bişey aslında.Biosumda varmı bilmiyorum.Denesek olur mu ? Bu arada hep prize takılı kullanıyorum yani bazen nadiren ya off keşke bu tip şeylerin programı olsa.HP coolsense ten bile faydalanamıyorum. :/ ama nasıl bir performans veriyor onuda bilmiyorum. akif52 8 yıl önce
    • Fanı sürekli çalıştırmak mantıklı değil. Diyelimki fanın destekliyor ve surekli çalıştırdın o zaman Fanın ömrü kısalacak ve başka sorunlara yol açacak. İşlemci ısındığında fan devrededir. Yani olması gerektiği gibi. Bunun dışında maalesef yazılımla olmuyor bu işler :) Geç fark ettim mesajını. murat 8 yıl önce
    • önemli değilde şuna bakarmısın birde : http://uzmanim.net/soru/sizce-bilgisayarimin-ozellikleri-iyimi/61339 akif52 8 yıl önce