HP Pavillon Dv6 Aşırı Isınma Problemi

Merhaba;

HP Pavillon dv6 1238-et modelini kullanıyorum. Genelde ısınma problemleri yaşıyordum ancak son zamanlarda bu problem git gide arttı. Fanımı değiştirdim bir de bilgisayarın içini temizlettim bu durum kısa vadede iyi sonuçlar verse de yine aşırı ısınma sorunu devam etmekte. Durumla ilgili laptop ımı bir uzmana götürdüm ısınma probleminin çok yüksek ihtimalle Kuzey chipset'ten dolayı olduğunu ancak bunu da değiştirerek bilebileceklerini söylediler. Bu şekilde kullanmaya devam edersem de anakartımın yanma ihtimalinden bahsedip 200-250 TL'lik bir masraf çıkardılar. HP'nin bu modellerinde ısınma problemleri kronik ve de bilgisayarım gerçekten artık eski durumda ancak ısınma problemi bütün komponentler için en büyük bela durumundayken bu sorunu da çözmek istiyorum. Sizce bu yüksek ısınma probleminin çözümünü kuzey chipset değişimi giderebilir mi ya da bu ısınma probleminin kaynağını nasıl bulabilirim ?

Bu arada bilgisayarım 2.53 Ghz Inter Core 2 Duo P8700 işlemci kullanmakta.

Buna benzer bir problemle ilgili hard disk testi yapılması önerilmiş ben de HD Tune adlı programla testi yaptım ve her hangi bir sorun çıkmadı. Ancak sürekli Critical hard disk temprature uyarısı aldım. Hard diskim şuan ortalama 57-58 derece civarlarında seyrediyor.

chatlach chatlach (6)
10 yıl önce sordu

  • cevabı güncelledim. bir önceki mesajınız cevap niteliği taşımadığından silinecektir bilginize. hakan 10 yıl önce

Toplam 2 Cevap

HP Pavillon dv6 serisi dizüstü bilgisayarlarda aşrı ısınma problemi sıkça görülen sorunlardan. Şahsi düşüncem kuzey köprüsünü değiştirmenin bir işe yaramayacağı. Bir kaç önerim olacak.

HP Pavillon dv6 serisi notebooklarda aşırı ısınmanın sebebi genelde işlemcinin %100 ile çalışması.  Aşırı ısınmanın önüne geçmek için işlemcinin %100'de çalışmasını önlemek gerekecek.

HP dizüstü bilgisayarların pek çoğunda işlemci gücü, yüksek performans sağlasın diye, %100 olarak ayarlanmıştır. Bu durum işlemcinin gerekmediği durumlarda bile %100 işlemci gücü ile çalışmasına dolayısı ile aşırı ısınmaya sebep oluyor.

Öncelikle HP Pavillon dv6  dizüstü bilgisayarınızın hangi güç planını kullandığını kontrol edin.

  1. Başlat > Denetim Masası > Güç seçeneklerine gelin.
  2. Ek planları göster'i tıklayın.Güç yönetimi Bir güç planı seçin
  3. Dengeli Önerilen 'i seçin
  4. Yanında Plan ayarını değiştiri seçin.
  5. Gelişmiş Güç ayarlarını değiştir'i seçin.
    Gelişmiş güç ayarlarını değiştir
  6. İşlemci güç yönetimi'ni bulun ve değerleri şu şekilde ayarlayın.
    En düşük işlemci durumu: pilde %5 fişe takılı:%5
    En yüksek işlemci durumu:pilde %90 fişe takılı:%90
    İşlemci güç yönetimi

Bu işlem HP Pavillon dv6  bilgisayarınızda bir miktar performans kaybına yol açabilir fakat bu hissebilebilir bir performans düşüklüğü olmayacaktır.

Yukarıdaki işlem sizi memnun etmediyse geriya kalan diğer yöntem ise Notebook soğutucusu (cooling pad) kullanmak. Bimeks web sitesinde bir kaç ürün bulabilirsiniz.

Anakart üzerindeki Kuzey köprüsü (North Bridge),  anakart ile işlemci arasındaki veri iletişiminden sorumludur.Anakart Kuzey KöprüsüKuzey köprüsü (North Bridge) üzerinde kendine ait bir pasif soğutucu vardır. Bu soğutucu genelde aliminyum malzemelerden ve fansız olarak yapılmıştır. Kuzey köprüsü (North Bridge) ısınması işlemcinin aşırı çalıştığı anlamına gelir. Kuzey köprüsü (North Bridge) masaüstü bilgisayarlarda kolayca ilave soğutucu ile soğutulabilir fakat notebooklar için aynı şey sözkonusu değil. Malum kısıtlı bir alan söz konusu olduğu için uygun bir soğutma sistemi yerleştirmek her zaman mümkün olmayabilir.Kuzey köprüsü (North Bridge) veya diğer çipler üzerindeki aşırı ısınma anakart üzerindeki diğer çiplere de zarar verebilir ve anakart arızası ile sonuçlanabilir.

Kuzey köprüsü (North Bridge) aşırı ısınmasındaki sebep tek başına kuzey köprüsünden kaynaklanmaz.  Daha önce söylediğim gibi CPU yani işlemcinin aşırı çalışması buna sebeptir.

Aşırı ısınma kilitlenme, donma, bilgisayarın yeniden başlaması gibi sorunlara yol açabilir.

hakan hakan (15424)
10 yıl önce cevaplandı

    Gerçekten yardımlarınız için teşekkür ederim. Dediğiniz ayarlamaları yaptım ancak yüksek performans gerektiren durumlarda mesela oyun oynamak gibi, bilgisayarım aşırı ısınıp kendini kapatıyor. Bios güncellemesiyle ısı ayarı yukarı çekilmesine rağmen bu yine de oluyor ki sanırım bu da epey zararlı bir durum oluşturuyor. Sanırım bunun için pek de yapabileceğim bir şey yok. Şimdilik günlük kullanım için dediğiniz ayarları yaptım hatta işlemciyi %80 civarında da kullanabilirim. İlginiz için teşekkür ederim

    chatlach chatlach (6)