HTML dili hakkında bilgi .

HTML dili nedir ? hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

besiktas besiktas (28)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İngilizcesiyle; Hyper Text Markup Language yani; Zengin Metin İşaret Dili günümüzde internet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Dilin şu an sürümü HTML 5'tir.

    HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlenir.

    Basitçe yapısına bakacak olursak; Temel bir HTML Sayfası şu yapıdan oluşur;

    <html>
      <head>
        <title>örnek başlığımız</title>
      </head>
      <body>
        <p><a href="http://www.uzmanim.net">Uzmanım.Net</a></p>
      </body>
    </html>

    konu hakkında daha ayrıntılı bilgi ve eğitimler için; http://www.w3schools.com/ sitesi incelenebilir.

    Ahmetcanoral Ahmetcanoral (51)