Html5'te HTML dosyasına ses nasıl eklenir?

HTML5'te Html dökümanlarına mp3, .ogg türü ses dosyaları nasıl eklenir?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HTML5'de audio etiketi ile HTML belgelerine mp3, ogg, wav türlerinde ses dosyası eklemek mümkün.

    Internet Explorer 9 ve üzeri, Firefox, Opera, Chrome, ve  Safari  Audio etiketini destekler.

    Audio etiketinin kullanımı şu şekildedir.

    <audio controls autoplay loop>
      <source src="ses.ogg" type="audio/ogg">
      <source src="ses.mp3" type="audio/mpeg">
    Tarayıcınız HTML5 Audio etiketini desteklemiyor.
    </audio>

    Farkı tarayıcılar farklı ses dosyası formatlarını destekler:
    Internet Explorer :Mp3
    FireFox: Wav, Ogg
    Chrome: Mp3, Ogg, Wav
    Safari: Mp3, Wav

    Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi farklı tarayıcılara destek sağlamak için source özelliği tekrarlanabilir.

    autoplay : Otomatik olarak çalmaya başlar
    loop : Sürekli çalar
    alattin alattin (16984)