HTTP/1.1 ve HTTP/2.0 arasında ne fark var?

 HTTP/1.1 ve  HTTP/2.0 arasında ne fark var?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HTTP (Hypertext Transfer Protocol) HTML gibi belgelerin transferini sağlayan protokoldür.
    HTTP Chrome, Firefox gibi web tarayıcılarının web sunucuları ile iletişimini sağlamak için tasarlanmıştır.

    Günümüzde yaygın kullanılan HTTP prokolokünün son sürümü 2.0'dır. Öncelikle HTTP/2.0, HTTP/1.1 gibi metin tabanlı değildir. HTTP/2.0 binary tabanlıdır. HTTP/2.0 isteklerde bulunan başlıkları sıkıştırır. Böylece paket boyutları çok daha küçük olur.

    HTTP/2.0 protokolü, HTTP/1.1'e göre çok daha hızlıdır.

    HTTP/1.1 'de sunucu tarafına paralel şekilde onlarca bağlantı yapılmaktadır. HTTP/2.0 bu istekleri tek bir bağlantı üzerinden iletir. Bu da performans demektir.

    Yavaş bir ağda HTTP/1.1 ve HTTP/2.0 arasındaki hız farkını burada videoda görebilirsiniz. Burada HTTP/1.1 ile parale şekilde gönderilen sunucu istekleri HTTP/2.0'da tek bir bağlantı üzerinden gönderilmektedir. Böylelikle videodaki parçalanmış resimde (100 küçük parçaya bölünmüş) yüklenme süresi HTTP/2.0 da çok daha hızlı gerçekletir.

    https://www.youtube.com/watch?v=QCEid2WCszM&feature=youtu.be

    alattin alattin (16999)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho buyrunuz alattin 5 yıl önce
    • Hocam peki uzmanim.net HTTP 2.0 protokolünü mü kullanıyor? omercik 5 yıl önce
    • http/2 'ye geçmenin bir kaç kuralı var. Öncelikle tüm tarayıcıların bunu destekliyor olması lazım. Şuanda kullanıcıların %50'sinden fazlası buna hazır ama geri kalanlar hala eski tarayıcı kullanıyor. Bu da onları kaybetmek demek. Biz o yüzden http/1.1 ile devam ediyoruz. İlerleyen zamanda elbette geçeceğiz. Henüz çok erken. @farurhenho alattin 5 yıl önce