i5 2.7 GHz işlemci hakkında detaylara nasıl ulaşırım?

Başlıkta belirtiğim işlemci modeli ilgili detaylı ve kapsamlı bilgilere ulaşmam için hangi kaynaklara bakmam gerekli ? Birde asıl sorumda i5 2.7 ghz işlemci kaç cpu dur ?

-Teşekkür Ederim

lucas77 lucas77 (199)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    "i5 2.7GHz" diye bir işlemci tanımı yok, olamaz. Yüksek ihtimalle bilgisayar satan bir yerde bunu gördün. Eğer ki sana bilgisayarını satan adam böyle saçma sapan tanımlar yapıyorsa o bilgisayardan hayır mayır gelmez. Böyleleri "bilgisayarım olsun, i5'li olsun" diye düşünen bilgisiz kişileri hedeflerler. Sakın bunların tuzağına düşme, eğer ki böyleyse tabii.

    Dediğim gibi "i5 2.7GHz" diye bir işlemci yok. İşlemcinin tam modeli lazım detaylara ulaşabilmen için.

    Ufak bir örnek vereyim. Intel i5 işlemcinin 570 numaralı modeli de var, 9600K numaralı modeli de var. i5-570 işlemci 2009'da duyurulmuş ve desteği çoktan bitmiş bile. Ayrıca 45nm teknolojiyle üretilen 9 yıllık oldukça eski bir işlemci. i5-9600K ise daha çiçeği burnunda, Intel'in 2018'de çıkardığı 9. nesil işlemci ailesinin bir üyesi.

    Şimdi ufak bir soru: Intel Core i5-570 mi daha iyi yoksa Core i3-8300 işlemci mi?

    Bu soruya gönül rahatlığıyla "i3-8300" cevabını verebiliriz. Oradaki i3, i5 gibi ifadeler kafanı karıştırmasın. 9 sene önce tanıtılan i5, geçen sene tanıtılan yeni nesil i3'ten hiçbir şekilde daha iyi olamaz.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bahsettiğin işlemci Intel Skylake Core i5 6400 2.7GHz olabilir. Kendisi 6. nesil i5 işlemcidir.

      İşlemci ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsin: Intel® Core™ i5-6400 İşlemci

      hakan hakan (15424)