İhtiyaç fazlası PSU'nun avantajı var mıdır ?

Almayı düşündüğüm güç kaynaklarını parantez içerisinde belirttim ;

Normalde 750W'lık bir PSU'nun ( Seasonic 750W Platinium - Prime Serisi ) yeterli olacağı bir bilgisayarda 1000W'lık bir model tercih edilirse; ( Seasonic 1000W Platinium - Prime Serisi ) bunun herhangi bir avantajı olur mu ? ...

Çünkü şöyle yorumlar da yapılıyor ; 'Hatta gereğinden fazla PSU bir konuda yararlıdır. Aldığınız PSU daha az yorulacağı için daha geç eskir' ...

Bu mantığın bir geçerliliği var mıdır ? Yoksa bilgisayarın işleyişinden anlamayan birinin kafasına göre yazdığı bir yorum mudur ? ...

ongun ongun (90)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İhtiyaç fazlası PSU'nun PSU'yu satan kişiden başkasına  bir faydası yoktur.  Gereksiz büyüklükte PSU almak ancak bütçene zarar verir. Bunun yerine daha fazla ram al, daha hızlı bir SSD al.

    "Hatta gereğinden fazla PSU bir konuda yararlıdır. Aldığınız PSU daha az yorulacağı için daha geç eskir'  hayatımda gördüğüm en saçma yorum olabilir. Yorum diyorum dikkatini çekersen çünkü içinde bilgi, kanıt vs yok.

    750W PSU senin sistemin için yeterliyse bu şu anlama gelir: bilgisayarın 750W gücün altında enerji harcıyor. PSU hesaplanırken ucu ucuna bir hesap yapılmaz. Her zaman aşırı yük binmelerine karşı daha güçlü bir PSU seçilir. Donanım birimleri arasında belki de en az yıpranan ve modeli geçen birim PSU'dur. Senin PSU eskidiğinde diğer donanımların çöp olacaktır.

    Senin bilgisayarın toplamda 250W güç çekiyorsa ve 750W PSU varsa bu PSU bilgisayarına 250W güç sağlayacaktır. Fazlasını değil. Bilgisayarının neye ihtiyacı varsa o güç sağlanır. Bilgisayarın toplamda 250W harcıyorsa 500W PSU senin işini görür tutup da 1000W almanın hiç gereği yok.  Zaman zaman güçte oynamalar olabileceği için her zaman güç kaynağı bir miktar daha güçlü seçilir.

    hakan hakan (15424)