İki farklı markaya sahip ramler uyumlu çalışır mı?

Merhaba kolay gelsin. Bilgisayarımda şuan SK hynix markaya sahip 2 tane ram var. Birisi 2 GB ve diğeri 4 GB. Ben 2 GB rami çıkartıp yerine 8 GB kingston veya gskill ram takmayı düşünüyorum. Bunlar uyumlu çalışır mı. Alacağım ram 2 GB olan ram ile aynı frekansa sahip,yani 1600 MHz,1.50V,CL11. Bir sıkıntı yaratırmı markaların farklı olması yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayarımda bulunan ramler

Almayı düşündüğüm ramler

ibrhm06 ibrhm06 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    RAM'lerin frekans hızı ve DDR sınıfı her şeyden önemlidir. Farklı marka olupta çalışana rastladım.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • hocam yukarıdaki resimde ranks :dual , ranks : single yazıyor bu ne anlama gelmektedir. Yeni ram alırken single yani çıkartacağım rami mi dikkate almam lazım. ibrhm06 6 yıl önce
    • Donanım konusunda en ince detayına kadar bilgim yok maalesef. Sadece birkaç temel bilgiye sahibim. @hakan, @ismailsarp ve @temmuz hocam daha iyi bilirler diye düşünüyorum omercik 6 yıl önce
    • Bende yorumda sorulan detayla alakalı çok bilgi sahibi değilim. Yanıltıcı olmak istemiyorum ve bu sebeple bir şey belirtmiyorum @ibrhm06 @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • hocam peki farklı marka olmasında herhangi bir sorun olmaz değil mi stabil şekilde çalışır? @temmuz ibrhm06 6 yıl önce
    • Bazan marka uyumsuzluğu olabiliyor ama her zaman değil. Genellikle problem olmaz ancak bu garanti değil. O yüzden mümkün mertebe aynı marka almalı. Yada önceden satıcıyla konuşmalı ve değiştirme, o da uymazsa iade şartlı alınmalı. Sonradan problem olmaması için böyle yapılmalı @ibrhm06 temmuz 6 yıl önce
    • Marka uyumlu veya uyumsuz en başta belli olur. Uyumsuz olursa en başta problem çıkarır. Baştan birlikte çalışırlarsa bu uyumsuzluk olmadığını gösterir ve daha sonradan bir stablite problemi çıkmaz @ibrhm06 temmuz 6 yıl önce

    Evet çalışır. Ramlerin farklı boyutlarda, farklı frekanslarda vs olması önemli değildir. Ancak tabiki her zaman için aynı özelliklerde ramlerin birbirleri ile çalışması tavsiye edilir. Çünkü bu durumda neredeyse %100 oranında çalışma başarısı sağlanır.

    Ram türü (DDR2, DDR3) uygunluk gösterdiğinde eğer anakartta destekleme sorunu da olmazsa tüm ramler birbirleri ile sıkıntısız çalışacaklardır. 2+4 GB RAM toplamda 6 GB olarak çalışacaktır. Ancak 2 GB 1600 MHZ ile 4 GB 1333 MHZ rami birlikte kullanırsanız kendini küçük olana uyarlayarak 6 GB 1333 MHZ ram kullanmış olacaksınıız. Dİğer durumda yani her ikisinin 1600 MHZ olma durumunda 4 GB ram sorun çıkartabilir.

    Ayrıca bir diğer hususta ramler farklı, mhz değerleri farklı bile olsa ramler dual olarak çalışabilirler.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • hocam yorumunu için çok teşekkür ederim. Ben 4 gb ramin yanına 4gb ile aynı özellikte sadece markası farklı olan kullanaccağım. Siz yukarıda her ikisinin 1600 MHz olma durumunda 4 GB sorun çıkarabilir demişsiniz. 8 gb rami alırken 1333Mhz olarak mı almalıyım? ibrhm06 6 yıl önce
    • yok orada ben örneğe uygun olduğu için 4 GB ram sorun çıkartabilir demiştim. Yani örnekte 4 GB 1333 MHZ kullandığımız için. Yani siz onu önemsemeyin. Siz ram alırken şuan kullandığınız MHZ değerine uyan bir RAM almaya özen gösterin. Zira kullandığınızdan yüksek MHZ li ram alırsanız, eski ramin MHZ değeri düşük olduğundan çalışma hızı eski MHZ kadar olur ve boşa almış olursunuz. @ibrhm06 . En düşük MHZ li ram hızı ile bilgisayar çalışacaktır. ismailsarp 6 yıl önce
    • Yardımınız için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin :) ibrhm06 6 yıl önce

    Bazan marka uyumsuzluğu olabiliyor ama her zaman değil. Genellikle problem olmaz ancak bu garanti değil. O yüzden mümkün mertebe aynı marka almalı. Yada önceden satıcıyla konuşmalı ve değiştirme, o da uymazsa iade şartlı alınmalı. Sonradan problem olmaması için böyle yapılmalıdır.

    Küçük hızdaki RAM frekansının tüm sistem fiziksel hafızasının hızını belirlemesi ve PC Ram frekansı olarak geçerli olması @ismailsarp belirtmesinde olduğu gibidir. Fakat buradada -RAM marka uyumsuzluğunda olduğu gibi ama dahada zayıf bir ihtimalle- bir uyumsuzluk yaşanabilir. Bu sebeple sistem için ilave RAM alımlarında aynı marka tercih edilirken aynı frekansta olmasıda tercih edilirse daha iyi olur. Zira tüm sistemi etkileyen (bir çok haldede belirleyen) hassas bir konudur ve küçük ihtimallerde göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi hallerde problemlerin yaşanmaması için böyle yapılmalıdır (Web platformunda bu olumsuz sonuçlarla alakalı yazışmalara zaman zaman rastlanır.).

    Genelde doğru ve geçerli olanları mutlak ve kesin geçerli şeyler olarak görmemeli, diğer ihtimallerde hesap edilmelidir. Kaldıki bu olumsuz sonuçlarda -çok sık olmasada- rastlanan ve genel olarakta kullanıcılar tarafından bilinen (veya bilinmesi gereken) şeylerdir.

    Dual ve single RAM türleri hakkında ben şahsen pek birşey bilmiyorum. Mesajında bir yerde @ismailsarp dual RAM'den söz etmiş ama doğrusu bundan pek birşey anlaşılamıyor. Bu arkadaşımız iyi bir araştımacıdır. Bu dual ve single RAM hususunu araştırırda bununla alakalı bizi bilgilendirirse iyi olur diye düşünüyorum. Bu başlık altında veya yeni bir konu açarak yapabilir bunu.

    Böyle..

    temmuz temmuz (12505)