İki sabit diskim var, nasıl birleştirebilirim?

İki sabit diskim var bunları birleştirmek istiyorum.Yani ikisini bir disk gibi kullanmak istiyorum.Formatla çözebilir miyiz ya da başka şekilde. Disk boyutları: biri 74 GB diğeri 232 GB.

nuri92 nuri92 (32)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İki fiziksel diski birleştirmek mümkün.

    İki harddiski birleştirmek için temel olarak 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz:

    1. Genişletilmiş birim kullanmak
    2. Raid kullanmak

    Disk Yönetimi altından (Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisyar Yönetimi) genişletilmiş diskleri kullanabilirsiniz.

    Bu işlemi yaparken genişleteceğiniz sürücüde bilgi kaybı olacaktır, veriler silinecektir. Bu yüzden önce yedek alın.

    1. Çalıştıra diskmgmt.msc  yazın ve enter tuşuna basın.
    2. Eğer birleştirmek istediğiniz içinde veri varsa, sağ tuşla tıklayın, birimi sil'i seçin.
    3. Daha sonra bu sürücüyü sağ tuşla tıklayın ve Yeni genişletilmiş birim'i seçin.
    4. Yönergeleri izleyerek diskinizi genişletin.

    RAID ise daha karışık bir yöntem. Donanım desteği gerektiriyor. Anakartınızın RAID desteği olmalı.

    hakan hakan (15424)
    8 yıl önce cevaplandı

    • İlk defa duydum. İyiki fazla iddialı konuşmamışım (Öylemi yapmıştım acaba?). Hala inanamıyorum dersem şimdi hakan gücenir. :) temmuz 8 yıl önce
    • hahaha, maalesef abi var böyle bir şey :) Raidli olanı kullandım farklı senaryolarda hakan 8 yıl önce
    • uzmanım nette bilgili bir arkadaşın olması güven veriyor gerçekten bilgilerinizden yararlanacağız hakan bey candan 8 yıl önce
    • Bak hakan görüyormusun , uzmanım nette bilgili BİR arkadaş varmış. Candan öyle söylüyor. Aşkolsun ona! :) temmuz 8 yıl önce
    • uzmanim.net'te pek çok bilgili arkadaş var candan, karşılıklı paylaşarak daha da çok olacak :) hakan 8 yıl önce

    Bir PC'de iki ayrı diskten ve bu iki diskin birleştirilmesinden bahsediliyor gibi. Bir diske ait farklı bölümlerin birleştirilmesinden değil. Farklı disklerin ve farklı disk bölümlerinin birleştirilmesi -fazla iddialı konuşmak istemem ama- mümkün değildir. Çünkü bu şekil birleştirme yazılım marifeti değil fiziksel bir imkan gerektirir. Buda olamayacağına göre imkansızdır diye düşünüyorum.
    20 Senelik bir PC kullanıcısıyım ve şimdiye kadar böyle bir örnek ile ne karşılaştım nede duydum.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • temmuz (12473) Bravo sana 20 senelik bilgisayar kullanıcısın ama sadece power tuşuna basmakla yetinmişsin.. İki fiziksel diski hatta 4 5 6 diye giden sayısal diskleri ''Genişletme yöntemi ile birbiri ile birleştirebilirsin. Bu fiziksel değil mantıksal birleşimdir. Herşey windows üzerinde gerçekleşir. D E F G diskleri görmek yerine tek D diski olarak görürsünüz.. Yıllardır bu şekilde kullandığım disklerim var, birinde sorun olduğunda diğerlerini de kullanamayacağınızı unutmayın. Sonuçta tek disk oluyor hepsi birleşince ve problem hepsine yansıyor. (Olmaz demeden önce araştırın veya iyi düşünün,kendi yapamadığınız şeyleri imkansız olarak görmeyin) kullanici204804 3 yıl önce