İkinci el ürün alırken neye dikkat etmeliyiz ?

Bilgisayar parçaları ?

hydra hydra (3800)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İkinci el ürün alırken neye dikkat etmeliyiz ?

    İkinci el alışverişte sorun yaşamamak adına ve ikinci el alışveriş yaparken neler yapacağınızı maddeler halinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

    1 - ) Alıcağınız ürünü piyasa değerinin altında bulmak ?
    Bir ürün seçtiniz ve almaya karar verdiniz, ancak diğer ürünler ( Aynı model ) bu ürünün fiyatından pahalı. Eğer satıcı açıklamada belirtmediyse ( Kusurlu, çizik vs, çalışmıyor gibi ) Satıcıya sormanız gerekenler şunlardır;

    • Bu üründe herhangi bir kusur var mı ? ( Tüm Kategoriler )
    • Ruhsat, evrak, fatura, plaka mevcut mu ? ( Vasıta Kategorisi )
    • Muayenesi, Sigortası devam ediyormu ? ( Vasıta Kategorisi )
    • Çalışmayan aksamı, çizik, hasar vs var mı ? ( Tüm Kategoriler )
    • Ne olursa olsun, hangi ürün/vasıta olursa olsun ASLA ve ASLA kapora vermeyin. ( Tüm kategoriler )
    • Plakasız vasıta demek çalıntı demek, bunu unutmayın. ( Tüm kategoriler )
    • Eğer muayenesi yoksa ve muayenesini yaptırıp kullanmayı düşünüyorsanız bu biraz tuzlu olacak. ( Tüm kategoriler )
    • Seçeceğiniz ekspertizi doğru seçin, mümkünse 2 - 3 ekspertize gösterin, ekspertize göstermeyen insanlar bile var ileride pişman oluyorlar. 3 - 5 kuruş ekspertize ödemiyeyim diyip araçta ağır kusurlar olabiliyor. Özellikle Airbag bakan firmalara ekspertiz yaptırın.
    • Satan kişi yamuk yapar diye mümkünse 3 kişi gidin.

    ALACAĞINIZ ÜRÜNÜ MÜMKÜNSE ELDEN ALIN

    2 - ) Depolama birimi ( HDD, SSD ) alırken neye dikkat etmeliyiz ?

    Satıcıdan;

    3 - ) Anakart Alırken Neye dikkat etmeliyiz ?

    Anakart alırken;

    • Anakartta çizik varmı
    • Anakartın işlemci soketi zarar görmüşmü
    • Anakartın USB Portları, Görüntü çıkışları, çalışıyormu.
    • Anakartın RAM Soketleri sağlammı
    • Anakartın PCI-Express slotunun sağlammı
    • Güney ve Kuzey köprülerinin sağlamlığı.
    • Anakart kısa devre yapıyormu.
    • Anakartın sahte olup olmadığı ( Bazı anakartlar sahte oluyor ve bu yüzden BIOS Güncellemesi yapılamıyor )
    • Anakart tamir görüp görmediği.

    Anakart alırken bunlara dikkat etmek gerekir, eğer aklımdan bir şey kaçmışsa mutlaka güncellerim.

    4 - ) RAM Alırken neye dikkat etmeliyiz ?

    • RAM Çalışıyormu
    • RAM'leri test etmek ( Memtest programı ile ), Eğer kargo ile alıcaksanız satıcıdan mutlaka testini isteyin.
    • RAM'de çizik varmı ( Bazı insanlar Parçaları hor kullanabiliyor bu da pinin zarar görmesine neden olabilir )
    • Anakartınızla uyumlu olması ( DDR, DDR2, DDR3, DDR4...  )
    • Bazı eski işlemciler ( Özellikle AMD ) RAM seçer RAM alırken bunu göz önünde bulundurun.

    Eğer satıcı şunu derse "Abi test edecek anakartım yok" gibisinden söylemlerde bulunursa başka ürünlere yönelin.

    5  - ) İşlemci Alırken neye dikkat etmeliyiz ?

    • Pinler Sağlammı
    • Pinler de yamukluk varmı
    • İşlemcinin Ekran kartınıza darboğaz yapmamasına özen gösterin. ( Eğer darboğaz yapıp yapmadığını anlayamıyorsanız uzmanim.net ten konu açabilirsiniz. )
    • Anakartınızın uyumluluğu, ( LGA1151, LGA775, 1156. ) (Eğer Anakartınız ile uyumluluğunu anlayamadıysanız konu açabilirsiniz )
    • Çekirdek sayısı ( 2 çekirdekliler günlük işler için yeterli fakat amacınız oyunsa yüksek çekirdeklere yönelin )
    • İşlemci frekans hızı.
    • İşlemci OCCT ile yapılmış Stress testi.

    6 - ) Ekran Kartı alırken neye dikkat etmeliyiz ?

    • Ürünün sıkıntısı olup olmadığı
    • Mining ürün olup olmadığı ( Özellikle RX Serisi ekran kartları alırken dikkat etmeniz gerekli  )
    • Garantisinin Devam ediyor olması ( Ekran kartının bozulması sık karşılaşılan bir şeydir bu yüzden alacğaınız ekran kartının garantisi olup olmadığını sorgulamak )
    • Faturasının bulunması
    • Furmark testi
    • İşlemcinizin ekran kartınıza yetmesi ( Darboğaz dediğimiz olay )
    • Mümkünse 1 saat kendiniz oynayın, FPS'de düşüş var mı, kullanım yüzdesinde anormallik var mı.
    • Ekran Kartının Tamir Görüp görmediği, çünkü tamirli ekran kartı ileri de başınızı ağrıtabilir.

    7 - ) PSU alırken neye dikkat etmeliyiz  ?

    • Kozmetik olarak dışarıdan hasar var mı, çizik var mı,
    • OCCT PSU testi,
    • PSU'da ki tüm kabloların ucunu kontrol etmek, pinlerinde yamukluk vs var mı,
    • +12V kanalından verdiği Watt değeri. ( 600 Watt PSU olup +12V kanalından 230Watt veren PSU'lar var, ne ilginç bir şey değil mi :) )
    • Kaliteli markalar almaya özen gösterin, eğer PowerBoost, Rampage gibi dandik ürün alırsanız bozulma ihtimali var, sadece kendi değil sistemde ki parçalara zarar verebilir. Mesela kaliteli bir PSU'nun bozulma ihtimali 1000/1 ise, Rampage'de bu 100/1 dir.
    • Sisteminizi besleyip beslemediği,
    • Ne kadar süre aktif kullanıldığı.

    Gözümden kaçan bir şey olursa güncellerim.

    Güncelleme : 30.05.2020

    hydra hydra (3800)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Güzel düşünülmüş bir paylaşım. hakan 4 yıl önce
    • Teşekkür ederim, güncellemeye devam edeceğim. hydra 4 yıl önce