"IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı nedir?

Yurt dışından gelen telefonuma YASALUYARI diye bir yerden şöyle bir mesaj geldi:

********* imei nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz veya cihazınızı kaydettiriniz.

Gelen bu mesaj ne anlama geliyor? YASALUYARI kimdir nedir?

"imei nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı gerçek mi?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı ne anlama geliyor?

    Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yurt dışından Türkiye'ye getirilen telefonlara 120 gün süre veriyor. Bu 120 gün içerisinde yurt dışından getirdiğiniz telefonun IMEI numarasını kaydettirmeniz gerekir. Eğer IMEI numarasını kaydettirmezseniz telefonunuz sıradan bir tabletten farksız olur ve görüşmelere kalıcı olarak kapatılır. İşte BTK, kullanıcıları bu hususta uyarmak amacıyla telefonlara "xxxxxxx imei nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" şeklinde mesaj gönderiyor. Yani gelen bu mesaj tamamen uyarı amaçlıdır.

    "IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı geldiğinde ne yapmalıyım?

    Şimdi öncelikle şunu söylemek istiyorum. Telefonun 90 gün veya 120 gün içinde kapatılacağı yönünde gelen her mesaj doğru olmayabilir. Yani bir uyarı yapmam gerekirse, size gelen her "telefonunuz 90 gün içinde, ya da 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajına aldanmayın ve paniğe kapılmayın. "IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı karşısında ne yapmanız gerektiğiyle alakalı çok önemli 1-2 tavsiyede bulunacağım.

    1-) Telefonunuzun IMEI numarasını mutlaka kontrol edin

    IMEI kayıt dışı olduğu için 90 gün veya 120 gün içinde kapatılacağı yönünde bir mesaj geldiği zaman ilk yapmanız gereken, telefonunuzun IMEI numarasını kontrol etmektir. Eğer e-Devlet'ten IMEI numaranızı kontrol ettiğinizde "IMEI numarası kayıtlı" yazıyorsa telefonunuza gelen "imei nolu cihaz kayıt dışıdır, kapatılacaktır" mesajını gönül rahatlığıyla silebilirsiniz. Hatta bu yazıyı okumanıza gerek bile yok, ama siz yine de bilinçlenmek için okuyun :)

    IMEI numaranızın kayıtlı olup olmadığını IMEI numarası sorgulama nasıl yapılır? linkine tıklayarak detaylı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Söylediğim gibi eğer "imei numarası kayıtlı" yazıyorsa kafanız rahat olsun.

    2-) Telefonu satın aldığınız yere danışın

    IMEI sorgulama sayfasında "kayıt dışı olduğu tespit edilen imei" veya "kayıt bulunamadı" yazıyorsa, o zaman size gelen "imei nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı doğru olabilir. Bu durumda eğer telefonu bir yerde aldıysanız ilk önce o aldığınız yere götürün ve kesinlikle yapılan bu hatayı kabul etmeyin. Genelde resmi garantili telefonlarda bu tarz sorunlar olmaz, ithalatçı garantili telefonlarda bu sıkıntı çıkabilir. Böyle bir durumda da size yardım edip etmemek ithalatçı firmanın insiyatifine kalıyor.

    3-) Telefonun IMEI kaydını yapın

    Bir başka ihtimal de telefonun yurt dışından gelmesi. Yurt dışından telefon getirdiğiniz zaman onun imei numarasını kaydettirmek zorundasınız. Yani telefona "imei nolu cihaz kayıt dışıdır" diye mesaj gelmese bile kaydını mutlaka yapmanız gerekir aksi halde 120 günün sonunda telefon görüşmelere kalıcı olarak kapatılır.

    IMEI kayıt işlemini yine BTK'nın e-Devlet'te sunduğu IMEI kaydetme hizmetini kullanarak yapacaksınız. e-Devlet'ten IMEI kaydetme linkine tıklayıp e-Devlet hesabınızla giriş yaptığınızda sistem sizi ne yapmanız, nasıl bir yol izlemeniz gerektiği yönünde zaten yönlendirir. Burada önemli olan iki husus var:

    • 120 gün içinde yurt dışından Türkiye'ye gelmiş olmalısınız. Yani Türkiye'ye giriş tarihinizden itibaren 120 gün içinde IMEI kaydını yapmanız gerekiyor.
    • En son IMEI kaydı yaptığınız yıl, ve ondan sonraki 1 yıl imei kaydı yapamazsınız. Örneğin en son 2015 yılında imei kaydı yaptıysanız, bir sonraki kayıt hakkı 1 Ocak 2017'den itibaren doğar.

    Şuanda imei kaydetme hakkınız olup olmadığını e-Devlet IMEI kayıt hakkı sorgulama nasıl yapılır? linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

    Telefonuma IMEI attırmanın zararı olur mu?

    Telefona IMEI attırma adı verilen işlem, bir telefonun imei numarasının bir başka telefona illegal yöntemlerle kopyalanmasından ibarettir. Bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Özellikle imei atma işi yapan telefonculara bu konuda %100 güvenmeyin. Telefoncunun kopyaladığı IMEI numarası çalıntı bir telefona ait olabilir ve bu IMEI numarasını polis teknik takibe almış olabilir. Bu durumda işin ucunun gelip size dokunma ihtimali vardır. Her ne kadar düşük bir ihtimal gibi gözükse de kesin olmaz diyemeyiz.

    Özetle, telefonunuza gelen "IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır" mesajı karşısında yapmanız gerekenler aşağı yukarı bu şekilde. Dediğim gibi eğer IMEI numaranız kayıtlıysa mesajı gönül rahatlığıyla silin. Kayıtlı değilse de yapacak bir şey yok. Ya aldığınız yere başvurun, ya da imkanınız varsa siz kaydını yapın.

    omercik omercik (9418)