IMEI numarası çalınan bir telefon için neler yapılabilir?

Telefoncuya götürdüm biz kendimiz atabiliriz dedi. Acaba güvenlimidir?

sibermedia sibermedia (23)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    IMEI (International Mobile Equipment Identity) yani Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelir.  Bu numara cihazınızı tanımlayan eşsiz bir numaradır.

    Yani IMEI numarasını mobil cihazların TC Kimlik numarası gibi düşünebilirsin.

    Telefonun çalındığında ya da kaybolduğunda IMEI sayesinde telefonun kullanılamaz hale getirilmesini sağlayabilirsin. Servis sağlayıcına IMEI numaranı ilettiğinde servis sağlayıcın o IMEI'yi kullanan cihazı bloklayabilir böylelikle cihazın SIM Kart kullanması engellenebilir.

    Yeni bir SIM kartı alınsa bile cihaz artık dışardan arama almaz, dışarıyı arayamaz.

    IMEI üzerinden izleme 3. kişiler tarafından izleme yapılamaz. Fakat servis sağlayıcın IMEI üzerinden izleme yapabilir.

    Telefoncular genelde kullanılmayan eski telefonların IMEI numaralarını bazen kaçak, çalıntı telefonlara yüklüyorlar. Bu sayede telefonu kullanılabilir yapıyorlar.

    Sana ait telefonun IMEI numarası çalındıysa bunu servis sağlayıcına ileterek (Turkcell, Vodafone, Turk Telekom gibi) o IMEI adresini engelletebilirsin.

    murat murat (12492)
    11 ay önce cevaplandı