İndirdiğim virüslü dosyayı çalıştırmazsam bilgisayara yine de virüs bulaşır mı?

Virüslü bir dosya indirdim. Fakat dosyayı çalıştırmadım. Virüs totalde taradım dosya virüslü dedi. Dosya Downloads klasöründe duruyor. Şimdi ben bu virüslü dosyası indirdim ama hiç çalıştırmadım yine de bilgisayara virüs bulaşmışmıdır?

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Virüslü bir dosya sadece indirildiyse bilgisayara virüs bulaşmaz.

    Virüsün bilgisayara bulaşması için indirilen virüslü dosyanın çift tıklanarak çalıştırılması gerekir. Eğer çift tıklanmadıysa, sağ tuşla tıklanıp çalıştır secilmediyse virüs aktive olmaz ve bilgisayara bulaşmaz.

    Antivirüs programları virüsleri karantinaya alır. Karantina aslında dosyanın çalıştırılamaz hale getirilmesidir. Virüs bilgisayarda dosya olarak durur ve hiç bir zararı yoktur.

    indirilen virüslü dosya da çalıştırılmazsa bilgisayara virüs bulaşmaz. Bir zararı yoktur.

    alattin alattin (16984)